Одбери категорија:

Дани Димитровска: На „слатки маки“ бев летово

Летово Дани била на „слатки маки“ при снимањето на нејзината најнова композиција „Четири ѕида“.Убавината на музиката е вели во доживувањето на секоја една индивидуа на свој различен начин...Она што ја исполнува подеднакво колку и музиката е кога луѓето се однесуваат како луѓе, тогаш вели постои надеж човечноста да победи. Батериите ги полни во Каиро, каде е ангажирана како анти аидс амбасадор.

Прочитај повеќе

Игор Петрески: Реакциите се поинтересни кога со филмска шминка ќе „огрдам“ нечие лице

По професија е шминкер, матичен театар му е Театарот за деца и младинци. Но, изненадувачки реално изледа она што ќе го погледнете како филмска шминка, а негово дело. Вели дека секое лице му е предизвик и независно дали станува збор јавна личност или анонимус. Но, за сето тоа да изгледа како што изгледа, потребен е континуитет, талент, креативност, прецизност и секако да ги познавате материјалите со кои работите.

Прочитај повеќе

Нора Шакири Марковиќ: Посакувам да родам една мала Нора со очи на Марко

Последниот одмор во Парга за Нора и Марко бил максимално опуштање и уживање, па таа вели дека може и тоа опуштање им донело бебуш, по подолго време посакуваната бременост. Бременоста не и го променила секојдневниот ритам напротив, бебето ја поддржува, како „фитиљот да и пораснал“, раскажува за Точка.

Прочитај повеќе

Гаро Тавитјан потпиша за „Vic Firth“ кои се NBA за тапанари

Гаро Тавитјан е ексклузивец на „Vic Firth“ кои важат за број еден во светот на палките. А ако се прашувате како се станува нивни ексклузивец Гаро ќе ви одговори:

Прочитај повеќе

Кристина Арнаудова: Одморавме на „штиклата“ на Италија

Малдиви во Италија, одмор на „штиклата“ на Италија помеѓу Јадранско и Јонско море. Но, да не одите во август... Зошто ? Ви окрива Кристина Арнаудова, за која е незаборавна дестинација Саленто и прекрасната Италија. Прекрасните бели песоци и тиркизна вода, плажи кои треба да ги посетите се Лидо Пизо, Баја Верде, Бора Бора...

Прочитај повеќе

Филип Пешевски „Без оглед на сè“ храбро чекори на македонската сцена: Сними спот со ќерката на Хелена Роза, а девојките полудуваат по него

Македонската естрада полека, но сигурно почнува да наликува на она што наликуваше пред многу години. Многу македонски пејачи, композитори, продуценти, музичари, мноу таленти, кои се борат за своето место во оваа мала, а полна со таленти земја.

Прочитај повеќе

Дејвид Гарет: На концертот ќе доживеете огномет од музички искуства

Некои го нарекуваат „ѓаволскиот виолинист“, а тој вели дека на негов концерт можете да доживеете само огномет од музички искуства. Македонија е една од земјите кои се најдоа на листата од неговата светска турнеја по повод 10 годишнината од неговите кросовер изведби. И вие ќе можете да си пружите сетилно уживање слушајќи го промотивно неговиот најнов албум Unlimited Greatest Hits–Live. Неограничено- не е само мото на турнејата туку и негова лична филозофија во животот.

Прочитај повеќе

Наташа Малинкова: Добив покана да настапувам во грчки локал

Таа е мајка, сопруга и мошне активна пејачка кога се во прашање настапите во живо. Поголемиот дел од неделата го поминува работно, но во летниот период успева барем на кратко да отпатува до нашиот јужен сосед како најблиска дестинација за одмор. Оваа година покрај одморот на повидок била и соработка со некој од грчките локали.

Прочитај повеќе

Лозано: Да се потрудиме ова лето да се памти

Влатко Лозаноски-Лозано ќе биде првиот македонски изведувач што одржал концерт на охридскиот стадион „Билјанини извори“ на 2-ри август со почеток во 21 часот, по повод празникот Илинден.

Прочитај повеќе

Ања Ветерова: Летово ќе ми биде кратко ама слатко

Откако заврши прва година на „Беркли“ во Бостон, Ања Ветерова летово ќе го помине со пријателите и роднините. Грција, Бугарија, Хрватска, Италија и се планираните дестинациии за летен одмор. За кон крајот на летото повторно да се врати во нејзиниот како што вели втор дом во Бостон.

Прочитај повеќе

Огнен Здравковски: Марија во моето срце и во мојот живот ќе има посебно место засекогаш!!!

Со свежи импресии од градот на светлина се врати Огнен Здравковски со пријателите од „Ѕвездите на Гранд“, кои беа под менторство на Марија Шерифовиќ. Зошто одлучила да ги однесе Марија во оваа метропола и како си поминале дознаваме од Огнен кои споделува екслузивни фотографии и со вас читателите на Точка.

Прочитај повеќе

„Фрајле“ откриваат за Точка каде ќе се сончаат ова лето

„Добра песна е добра и после 20 и повеќе години. И треба да се негува и да им се понуди на новите генерации. Поводот за разговорот со „Фрајле“ е нивниот нов албум „Обрадуј ме“ за кој соработуваат со звучни имиња и препејуваат звучни песни. Ги откриваат нивните планови за летово, па и есента и дали ќе не посетат во Македонија.

Прочитај повеќе

Јана Стојановска ужива во бременоста на плажа

Актерката Јана Стојановска ексклузивно со читателите на Точка, споделува фотографии од плажа додека ужива второто тримесечје од бременоста, а го открива и полот. Одлично се носи со бременоста, не и смета возењето и на дестинации и до 3-4 часа, напротив ужива кога сама вози. Но, што е она што и го промени бременоста?

Прочитај повеќе

„Мајко“ на Гуру Харе и Аки Рахимовски има универзална порака

Се запознале на концертот во чест на Тоше Проески во 2008, после 11 години се роди нивниот заеднички проект „Мајко“, кој никого не остава рамнодушен, бидејќи од срце е подарен за публиката, а се надеваме така ќе биде и прифатен.

Прочитај повеќе

Ексклузивно интервју со Здравко Чолиќ: „Победив на натпревар со македонски ајвар“

Како Чолиќ учествувал со македонски ајвар на натпревар, во кој град одамна не бил, а би сакал да одржи и концерт, зошто бил уапсен во Охрид, кој е неговиот омилен македонски специјалиет, дали бил заљубен во Македонка... Открива ексклузивно за вас, читателите на Точка.

Прочитај повеќе