Одбери категорија:

Лара Иванова за Точка: „За да ја пренесам емоцијата, во главата размислувам како да сум ја доживеала приказната за која пеам“

Има 17 години, а речиси и да нема човек во земјава што барем еднаш не го слушнал нејзиниот милозвучен глас.

Прочитај повеќе

Роберт Билбилов за Точка: „Сцената е невидена дрога којашто секогаш те тера да ѝ се вратиш“

Во 2018-та година како изведувач на „Макфест“ се појави со „Чудни места“, песна која стана апсолутен хит, а на овогодишниот фестивал нѝ ја подари „Луда си на мирен начин“.

Прочитај повеќе

Наталија Данаилова за Точка: „Весна ми ја знае животната историја и ја преточи во стихови, па малку како да се расплакав на сцена“

Наталија Данаилова беше една од изведувачите кои оставија голема трага на овогодишниот „Макфест“.

Прочитај повеќе

EyeCue за Точка: „Барем 500 евра да освоевме награда на Макфест, патни трошоци да покриевме“

„Да сме заедно пак“ е насловот на нумерата со која EyeCue се претставија на овогодишниот Макфест.

Прочитај повеќе


Видео интервју со Мартинијан Кириловски, второпласираниот на Макфест: „Се чувствувам исто како прво место да сум освоил“

Кумановецот Мартинијан Кириловски го освои второто место на овогодишниот „Макфест“ со композицијата „Вистина“, откако во 2019-та година победи со „100 пати на ден“.

Прочитај повеќе

Видео интервју со победникот на Макфест! Александар Тодороски за Точка: „Искрено, уште не ми се верува дека јас победив!“

Вчеравечер се одржа финалето на 36-то издание на најстариот музички фестивал на забавни мелодии - „Макфест“, во Штип.

Прочитај повеќе

Калина Велковска за Точка: „Вечерва на финалето на Макфест одиме дрско докрај“

„4“ - музичка нумера која без двоумење треба да стане дел од вашата омилена плеј листа.

Прочитај повеќе

„2Be“ за Точка: „Сакавме да влеземе во финале на Макфест и да бидеме во бекстејџ со некои од нашите идоли“

Момците од „2Be“ вчеравечер беа дебитанти на 36-то издание на Макфест 2021. За жал, не се пласираа во финалето, но се многу задоволни од својот настап.

Прочитај повеќе

Миро Кацаров за Точка: „Мислам дека ова е прво издание на Макфест во кое некој водител доби толку многу аплауз“

На 36-то издание на Макфест, фестивалот на забавни мелодии, за првпат водители се Миро Кацаров и Ведрана Ѓорѓевиќ - кои ги гледаме како водители на „Golden Carpet“.

Прочитај повеќе

Точка на сет на „Кајмак“! Милчо Манчевски: „Филмот е безобразна комедија за две семејства, кои се пристојни на почеток, а среќни на крај“

Во неделата, на 11-ти јули, дел од екипата на Точка ексклузивно присуствуваше на снимањето на една од сцените за филмот „Кајмак“, 'Cowboy Scene', на маестралниот Милчо Манчевски, во населба Карпош. Во ова остварување на Манчевски, шест актери се во главните улоги - Камка Тоциновски, Сара Климоска, Александар Микиќ, Ана Стојановска, Симона Спировска и Филип Трајковиќ. Кога пристигнавме на сетот, нè пречека ПР-от на „Кајмак“, Ивана Тасев, која беше и наш домаќин, заедно со целата екипа.

Прочитај повеќе

Роберт Билбилов за Точка: „Многу работи би сакал да му кажам на татко ми, ако беше жив“

Македонскиот музичар - пејачот и композитор, Роберт Билбилов, неодамна објави нова песна насловена како „Нигде не те наоѓам“, а истата ја објави токму на неговиот роденден. Билбилов освен за своето најново музичко остварување, за Точка искрено зборуваше за својот живот, кариерата, оние малку подзаборавени или непознати работи од неговата животна приказна, а изнесе став и за естрадата во Македонија воопшто.

Прочитај повеќе

Наталија Теодосиева – борбена и упорна кон постојаната среќа и силната љубов

Наталија Теодосиева успешна и млада актерка, која е неверојатно талентирана, амбициозна и страсна за достигнување на врвот, зборува за улогата на Родна која ја имаше во филмот „Врба“. Покрај големиот број на театарски и филмски улоги, оваа улога дополнително и ја зголеми самодовербата и ѝ даде ветер во грб за сите следни филмски предизвици.

Прочитај повеќе

Лара Иванова за Точка: „За вториот дел од спотот го чекавме залезот на сонцето, за да ги доловиме кадрите кои нѝ беа потребни“

Пејачката Лара Иванова неодамна го објави својот нов музички проект насловен како „Кој е сега крив“.

Прочитај повеќе

Fussflow: „Некогаш ми се случува да поминам 8 до 10 часа правејќи песна, но некогаш сето тоа се случува и за еден час“

Зад псевдонимот Fussflow се крие продуцент, по струка компјутерски инженер и татко на 3 деца кој е вечно заљубен во Ека (како што вели и самиот). За пасијата кон музиката, начинот на создавање музичко дело, омилените музички жанрови, прочитајте од интервјуто во продолжение.

Прочитај повеќе