Одбери категорија:

Александар Кирковски: Искачувањето на Аконкагва им го посветувам на Калина и Александар

Овој мој подвиг им го посветив на големите пријатели од планината кои минатата зима прерано не напуштија, Калина и Александар - раскажува Александар Кирковски кој неодамна го искачи врвот Аконкагва во Јужна Америка, највисок на континентот, за 12 часа до врвот и назад.

Прочитај повеќе

Васко Илиевски, претседател на АСОМ: Ако се донесе предлог законот за игри на среќа може да останат без работа околу 7.000 луѓе

Преку високите даноци кои ги плаќа, индустријата на игрите на среќа придонесува со вкупно една четвртина милијарди евра во држаниот буџет или високи 4% удел во бруто-домашниот производ, вели Васко Илиевски.

Прочитај повеќе

Цајо: Ретро журка за „Засекогаш Млади“

“Forever Young” ретро журка за сите кој знаат да го одржуваат младешкиот дух во себе на 5 април (петок) во 21 часот во Борис Трајковски.

Прочитај повеќе

Вера Јанковиќ: „Европските Кариби“ ќе ги задоволат сите ваши сетила

Ако сакате да ѕирнете каде се опушта Берлускони, каде елегантно чекорат фламингата, каде се чувствува како дома, па и повеќе од тоа нашата Вера Јанковиќ, само дозволете вака понеделнички (и така не ви е до работа) да ве однесе макар и виртуелно на неповторливиот бисер во Тиренското море –Сардинија.

Прочитај повеќе

Тој е најмладиот Македонец со соло албум: Уште еден доказ дека Македонија има „деца“ за гордеење

Стефан Петановски е талентиран музичар, кој деновиве издаде инструментален соло албум и со тоа стана најмладиот гитарист на домашната сцена, кој има сопствено авторско издание. Свирел во многу групи и формации и нема намера тука да запре.

Прочитај повеќе

Искреноста, позитивната енергија и насмевката се дел од нашето секојдневие

Какви би биле утрата без Цеце, Елена, Марко и Гоце?! Харизматичната четворка од телевизиските екрани на фрекфенцијата на Телма, секое утро со непогрешлив ентузијазам и шарм отвораат интересни теми за разговор и ни кажуваат што интересно дента градот има да ни понуди на своето мени.

Прочитај повеќе

Жената во расчекор меѓу традиционалните и современите вредности

Што е она што треба да се помени во статусот на жената во нашата земја, со оглед на тоа што и во 21век е деградирана објаснува Проф. Д-р Татјана Стојаноска Иванова од Институтот за социологија, Филозофски факултет. Се брише онаа „жената е јазол од емоции, а "мажот персонификација на умот“, но бавно, сè уште постојат заблуди.

Прочитај повеќе

Владо Јаневски за една од неговите страсти

Патувањата релаксираат, нé освежуваат, ни предизвикуваат насмевка на лицето, нé прават среќни. Во пресрет на концертот за кој и Владо и публиката се подготвени, опуштете се и отпатувајте со него на едно од неговите омилени места.

Прочитај повеќе

Женско рели во Скопје

Кога ќе се спомене Милошевски не е непознато презиме во автомобилизмот. Но, токму поради тоа што таа Маја Милошевска е женско, бевме љубопитни од каде потребата за трки, со оглед на тоа дека кај нас па и не се така популарни меѓу жените.

Прочитај повеќе

Весна Петрушевска: „Ако ме прашуваш за приватниот живот, секогаш велам дека од утре ќе се бавам со него“

Весна Петрушевска можеби е и најпознатата актерка во нашата земја. Оваа година ќе го прослави 49-от роденден, но истовремено слави и 25-годишнина од почетокот на нејзината актерска кариера.

Прочитај повеќе

Д-р Сашо Ѓорѓиоски: Како да ги заштитите очите од пролетното сонце?

За неколку недели конечно ќе почне долгоочекуваната пролет, а со тоа и зголемената изложеност на ултравиолетови зраци, но и на алергени. Медицинските експерти редовно предупредуваат за опасностите од долгото излагање на сонце, но и на алергените.

Прочитај повеќе

Дритон Вејсели - Талат: „Не знаем, не су одавде”

По веста дека ќе се снима нова сезона на „Преспав“, сигурно голем дел од вас со нетрпение очекувате повторно да се смеете и дружите преку ТВ екраните со актерската екипа на оваа серија. Несомнено еден од омилените ликови е Талат, кој успеа да ги освои симпатиите и на организаторите на „Златна Бубамара“, кои годинава го наградија за млад телевизиски актер.

Прочитај повеќе

Кирил Насков: Со сноубордингот децата ги јакнат духот и телото, а ги забораваат мобилните

Околу 40-тина најдобри сноубордери (машки и женски) од регионот ќе се натпреваруваат викендов во Маврово. Претседателот на „Полар“ Кирил Насков најавува незаборавна забава и дружење и за учесниците, но и за оние кои ќе го проследат натпреварот во неколку категории: Слоуп стајл во фристајл скијање и сноубордиг, Биг Аир во фристајл скијање и сноубординг, Паралелен велеслалом во сноубординг и Паралелен велеслалом во сноубординг. Заборавете на мобилните, компјутерите и останатите придобивки на современата технологија и дојдете викендов во Маврово да дишеме чист возух и да уживаме во вештините на младите сноубордери.

Прочитај повеќе

Јелена Јованов Периќ: „Сè има свој данок, па така и номадскиот живот.“

Нашата талентирана и омилена „Јелена од Драчево“ ни кажа нешто повеќе за своите планови и ангажмани на професинално поле, а ни дозволи малку да ѕирнеме и во нејзината приватност, како и во нејзиниот ормар. Искрено со Јелена Јованов Периќ.

Прочитај повеќе

Силвија Митевска: На гости кај Обама

Обама е исклучително харизматичен лидер. Но, и тој доцни како нашите политичари и тоа понекогаш и повеќе од час. Белата куќа имала минималното обезбедување при влезот, барем додека тој беше првиот човек на САД. Дозволено било фотографирање насекаде со мобилни телефони.

Прочитај повеќе