Одбери категорија:

Цеце Николова пред објективот на „Fashionel“: Предодредена сум да бидам поинаква

Во животот, можеби не можеме да ги контролираме работите што ќе ни се случуваат, но можеме начинот на кој што ќе реагираме на нив. Оваа мисла е воедно и една од пораките кои ги испраќа приказната од нашата насловна страна за месец април.

Прочитај повеќе

Игор Божиновски: „Во домашната финска сауна го наоѓам потребниот баланс“

Игор Божиновски е добро познато име во македонската деловна заедница. Електроничар, моделар, изработувач на накит, пилот, нуркач! Но пред се битолчанец и сопственик на брендот „Божиновски часовници и накит“, кој веке 25 години е синоним за успех и квалитет обединувајќи ги луксузот, убавото живеење и луѓето со стил.

Прочитај повеќе

А1 Game Fest 2020: настан кој ги надмина очекувањата на сите

Македонската гејмерска елита и оваа година се сретна на најочекуваниот е-спорт настан во земјава А1 Game Fest што се одржа на 19 и 20 декември и тоа во онлајн издание. Организатор на настанот е А1 Македонија, во соработка со GG.MK.

Прочитај повеќе

Интервју со Блаже Арсов, дипл. физиотерапевт: Физиотерапијата во третманот на пациентите со коронавирус

За пациентите со тешки инфекции, дури и минималните движења може да бидат истоштувачки и да предизвикаат рапиден пад на нивото на кислород. Затоа рехабилитација треба да напредува постепено низ процесот на враќање на мобилноста, од седење на работ од креветот, стоење, марширање и пешачење според толеранцијата на пациентот.

Прочитај повеќе

Ретроспективна изложба на Јован Шумковски во МСУ: Моите дела од разни периоди се допираат и рефлектираат меѓусебно

Ретроспективната изложба на Јован Шумковски, еден од клучните фигури во генерирањето на македонската современа уметничка сцена, насловена како „Вода/Ѕид“ ќе биде отворена од денеска 17 декември во 12 часот, па се до 28 февруари следната година во Музејот на современата уметност – Скопје.

Прочитај повеќе

Борче Стаменов за Точка: „Прати среќа и на друго место. Тоа е целта на Донирај компјутер“

Кавадарчанецот Борче Стаменов е најхуманиот човек за 2020-та година. Имено, тој досега донираше речиси 500 половни комјутери на социјално загрозени лица, и не планира да запре тука. „Донирај компјутер“ е најпопуларната иницијатива во моментов, за која треба да слушне цела Македонија. Прочитајте го целото интервју со Борче, човекот со огромно срце и прекрасна мисија.

Прочитај повеќе

Интервју со Росана Петревска: „За мене секоја жена е убава, но покрај надворешниот изглед дамите треба да ја негуваат и внатрешната убавина“

Росана Петревска во македонската јавност е препознатлива по многу работи - од успех до стил. Таа е успешна жена, портпарол на АМСМ, но исто така соработува и со реномираното дизајнерско име Росица Мршиќ.

Прочитај повеќе

Лиридон Али - графички дизајнер кој преку уметноста влијае на општествените промени

Уметноста и културата отсекогаш се користеле за испраќање на одредени пораки и за креирање одредено влијание. А графичкиот дизајн е една од културните форми која последниве години се почесто се наметнува и преку која младите и креативни умови испраќаат одредени пораки.

Прочитај повеќе

Првата жена пилот на хеликоптер во земјава за Точка: „Летањето е слобода каква што нема кога се чекори по земја“

Ива Матиќ (31) од Скопје е магистер на Факултетот за електротехника и информациски технологии, воедно таа е и првата жена воен пилот и првата жена пилот на хеликоптер во историјата на Македонија, дел од АРМ во периодот 2014-2019. Моментално е кадет на обука за комерцијален пилот на една од најголемите европски авиокомпани. Целото интервју со оваа млада и успешна девојка прочитајте го во продолжение.

Прочитај повеќе

„Отиде во терапевтска заедница и си го смени животот од корен“ - искрено со Ивана Илиев за работата со сексуалните работници и корисниците на дрога

Ивана Илиев е 27-годишна девојка, која уште во раните 20-ти години сериозно ѝ се 'предала' на социјалната работа. Веројатно многу често во животот среќавате социјални работници, но, ретко кој знае што тие всушност работат и колку нивната професија е специфична, тешка и бара огромна посветеност.

Прочитај повеќе

Од ЈСП Скопје за Точка: „Некои патници не носат маска бидејќи немало потреба некој друг да мисли за нивното здравје, им било жешко, Ковид-19 не постои...“

Откако се појави пандемијата на коронавирусот, и во нашата земја драстично се променија работите. Полициски час, карантин, мерки за спречување на ширење на вирусот... Сето тоа многу влијае за нормално функционирање. Впрочем, сега веќе живееме со 'ново нормално'.

Прочитај повеќе

Тринаесетте години во „Нова“ беа отскок за моите студии на колеџот во Бостон

Jулија Кари е дел од заедницата на меѓународното училиште „Нова“ од своите четири години, а денес е матурантка и се подготвува да започне ново поглавје во животот студирајќи биохемија на колеџот во Бостон.

Прочитај повеќе

Поцков и Глигоров за Точка: „Побарувачката е голема. Ефикасноста на овој уред за уништување на вируси и бактерии е 100 проценти“

Клиниката за инфективни болести доби „УВ Гард“ за дезинфекција од вируси и бактерии, донација од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров.

Прочитај повеќе

Видео интервју со Лејла Рамковска: „Започнав со јога на 30 години, не можев ни мост да направам, многу бев крута...“

Тимот на Точка со задоволство ви го претставува првото 'storytelling' видео интервју, кое отсега ќе биде само уште една причина повеќе зошто да отворате и „Точка“.

Прочитај повеќе

Ласерска корекција на диоптрија: Интервју со д-р Фанка Гилевска, хирург на рефрактивна хирургија „Систина Oфталмологија“

Идејата за хируршко ремоделирање на окото со цел корекција на рефрактивна аномалија (диоптрија) е стара повеќе од 100 години. Последните 60 години напредокот е брз и конкретен преку развојот на модерни техники во рефрактивната хирургија.

Прочитај повеќе