Д-р Дејан Докиќ: Како да се заштитиме од сезонските инфекции кои се ризик по здравјето и функцијата на органите за дишење?

Точка

21/01/2022

17:21

16.430

Големина на фонт

а а а

Бројките на новозаразени со Корона вирусот достигнува и над 2.000 нови случаи на ден. Кога на таа состојба ќе се додаде и големиот број лица заболени од грип и други сезонски инфекции состојбата во земјава навистина е aлармантна.

Се чини дека вирусот толку брзо мутира и се менува што фармацевската индустрија и производството на вакцини не можат да го одржат чекорот. Во такви услови Проф. Др. Дејан Докиќ, Директор на клиниката за пулмологија во Скопје смета дека е подобро фармацијата и науката да се фокусираат на развој на добри антивирални лекови и секако да се искористат можностите на природните, билни екстракти кои имаат голем потенцијал да помогнат во заштита на организмот од инфекции и развој на последици и компликации на органите за дишење.

Како да се заштитиме од Ковид вирусот и од сезонските инфекции кои се ризик по здравјето и функцијата на органите за дишење!? Ова се препораките од Проф. Др. Дејан Докиќ.

За се поголемиот број на луѓе кои се оптеретени со проблемите предизвикани од инфекции на дишните патишта Проф. Др. Дејан Докиќ, Директор на клиниката за пулмологија во Скопје, препорачува ефикасно хербално решение наречено Бронхо протект. Хербален додаток на храната кој е резултат на најновите научни сознанија и на најдобрите состојки од природата. Уникатна комбинација на билни екстракти (црно семе, рузмарин, кинески тегавец, куркума) и витамините Ц и Д. Ефикасно помага во заштита на белите дробови, го олеснува дишењето и ја одржува функцијата на респираторниот систем. Може да се купи во продажните центри на Натура терапи, како и во аптеките. Се препорачува и за деца над 3 години.


Се користи како ефикасна превентива, бидејќи има противвоспалителен ефект и го подготвува организмот да биде поотпорен на сите потенцијални инфекции. Ги проширува дишните патишта, овозможува полесно да се искашла секретот, делува антиалергиски, а има и антиоксидативно дејство, вели Д-р Докиќ, во интервју на ТВ Канал 5.Спонзорирани линкови

Маркетинг