Одбери категорија:

„Иако живеам во Лондон, дотука можам да почувствувам колку се горди моите блиски“: Точка интервју со една од дизајнерките на Златен Даб Limited Edition лименките

Руки Чуки (нејзиното уметничко име) е една од дизајнерите на Златен Даб Limited Edition лименките. Дизајнерката, која живее и работи во Лондон, за Точка открива дека со години црта и твори, а со графички дизајн и дигитална илустрација се занимава повеќе од 10 години.

Прочитај повеќе

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на „Демостат“, пренесува „Н1“.

Прочитај повеќе

Ковачевски до Стојаноски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати

„Зголемување на платите во јавниот сектор ќе има и воведување на методологија за пораст на платите која што ќе зависи, како од порастот на трошоците за живот, од зголемување на просечната плата, така и од зголемувањето на перформансите на работниците“. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски.

Прочитај повеќе

Хорор на плажа во Хрватска, змија каснала туристка

Романка доживеала вистински хорор на плажата Жњан во Хрватска, пишува „Далмација данас“. Била касната од змија, за која подоцна се утврдило дека не била отровна.

Прочитај повеќе

НАТО има нов клучен документ: Целосно се менува односот кон Русија

Лидерите на НАТО најавија нов стратешки концепт којшто ја опишува Русија како „најзначајна и најдиректна закана на безбедноста и стабилноста на сојузниците“.

Прочитај повеќе

Како да возиш 272 км/ч со "маунт-бајк"?

Елиас Шверцлер постави нов Гинисов светски рекорд.

Прочитај повеќе

Рецепт за домашен овошен сладолед: Потребни ви се само 4 состојки, а вкусот долго ќе го паметите

Кога температурите се многу високи во текот на летото, единствено што размислуваме е како да се изладиме.

Прочитај повеќе

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме со промените на Кирил Петков и Асен Василев.

Прочитај повеќе

Претседателот Пендаровски учествува на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на шефови на држави и влади, посветена на партнерствата на НАТО со држави и организации на глобално ниво.

Прочитај повеќе

Турскиот амбасадор во земјава на работна средба со градоначалникот на Битола

Амбасадорот на Република Турција – Хасан Мехмет Секизќок, денес ја посети општина Битола, каде имаше средба со градоначалникот Тони Коњановски. На средбата се разговараше за повеќе важни теми и области, низ кои континуирано се продлабочува соработката на Битола со градови од Турција.

Прочитај повеќе

Позната манекенка ја покажа својата интимна регија: „Влакната се секси, не знам каде е проблемот“

Во последно време сè попопуларен е трендот на недепилација инициран од познатите личности. Познати дами се осмелија да иницираат нешто што повеќето го сметаат за недозволиво во 21 век.

Прочитај повеќе

Поранешната љубов на Џони Деп ја отворила душата: „По раскинувањето со него животот ми стана пекол“

Винона Рајдер во интервју кое го дала за „Harper’s Bazaar“, раскажала дека во раните 90-ти години, по раскинувањето со Џони Деп, животот ѝ бил помрачен од кога и да е.

Прочитај повеќе

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од неговиот кабинет.

Прочитај повеќе

Челси се фокусира на Калиду Кулибали

Англискиот премиерлигаш Челси ќе бара квалитетни засилувања за одбраната во Италија. Доколку не успее во намерата да го доведе Матијс де Лихт од Јувентус, тогаш втора опција на менаџерот Томас Тухел е Калиду Кулибали од Наполи.

Прочитај повеќе

Барса и Јунајтед се договориле, ама Френки де Јонг не сака на „Олд Трафорд“

Барселона и Манчестер Јунајтед се блиску до договор за трансфер на Френки де Јонг на „Олд Трафорд“, но фудбалерот и понатаму одбива да го напушти својот сегашен тим.

Прочитај повеќе