ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Вежби за рамен стомак кои можете да ги правите секаде
15.07.2013 | 09:01
Извор: Кармин
Прочитано: 4499 пати

Не мора да одите во теретана за да имате рамен и цврст стомак, туку само испробајте ги овие еднсотавни вежби кои можете да ги правите било каде, а ќе ви помогнат да ги затегнете стомачните мускули.

Додека сте во автомобил
Затегнувајте и опуштајте ги стомачните мускули додека чекате зелено светло на семафот. Нешто како Кегеловите вежби, но за стомак, овие мали вежби ќе покажат резултати.

Додека сте на работа
Обидете се со пилатес дишење: полека вовлечете го стомакот, како кога се обидувате да закопчате тесни фармерки. Потоа почнете со кратки вдишувања и издишувања не дозволувајќи притоа да се опуштат мускулите. Ова правете го во пет серии по триесет секунди.


Додека вежбате
Кога сте на лента за трчање исправете го грбот, подигнете ја главата и затегнете ги стомачните мускули. Овој совршен став ќе се одрази на вашиот стомак додека трошита калории.

Додека шетате
Исправете го горниот дел од рамениците и повлечете ги наназад, па затегнете ги мускулите на стомакот и задржете така во следните 5 чекори од прошетката. Во наредните пет опуштете ги. Повторувајте го ова додека шетате.


Додека сте во кревет
Ставете ги дланките под папокот. Издишете го воздухот, а потоа вдишете што повеќе и задржете го здивот десетина секунди. Повторете четири пати.

Додека седите
Исправете се. Подгрбавен став не само што ве прави подебели, туку може и да ги ослаби стомачните мускули. Стомакот нека ви биде активен секогаш кога седите, така што ќе го исправите грбот и ќе ги држите рамениците наназад.


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ФИТНЕС И ДИЕТИ

ДОМАШНА АПТЕКА
Ѓумбир, мед и уште нешто: Направете вкусни бомбони за зајакнување на имунитетот
Сезоната на грип повторно го фаќа својот замав, а се прогнозира дека токму во месец февруари таа ќе го достигне и својот максимум. Еден од првите симптоми на грип е токму болно грло, а ние ви предлагаме да го пробате овој вкусен и здрав, потполно природен лек кој може да го подготвите сами.
29.01.2015, 18:47


ЖЕНСКО ЗДРАВЈЕ
Од солзи до насмевка во само една минута: Еве како хормоните всушност ве контролираат
Женските хормони се главни виновници за тоа што жените еден ден се чувствуваат како да ќе полетаат од среќа, за веќе следниот ден да бидат крајно нервозни и избувливи.
29.01.2015, 13:30


СОВЕТИ
Тајната на апсолутното уживање во шолја кафе лежи во овој трик...
Има ли поубав ритуал од утринското кафе? Она чувство кога целата куќа ќе се исполни со тој добро познат мирис и арома кои речиси веднаш можеме да ги почувствуваме.
28.01.2015, 12:01


СЕЛЕБРИТИ
Таа е најзгодната жена на светот, а за своето совршено тело има и посебен рецепт
Најплатениот модел на денешницата, Жизел Бундхен, како дете посакувала да стане атлетичарка. Ако добро го погледнете нејзиното тело денес, би можеле да помислите дека тоа е навистина така. Жизел е фит и затегната, а трчањето е сè уште нејзина голема страст.
27.01.2015, 21:29


ОРАЛНА ХИГИЕНА
Загрижувачки состојки во пастите за заби
Сè поголем број на стоматолози веруваат дека многу "комерцијални" пасти за заби содржат состојки кои се штетни за нашето општо здравје. Хемикалиите кои се наоѓаат во нив се поврзуваат, помеѓу останатото, и со некои видови на канцер, иритации во усната шуплина, но и со загадувањето на околината.
27.01.2015, 13:35


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Роналдо треба да жали: Погледнете ја жешката Ирина Шајк!
Ирина Шајк, која неодамна ја раскина петгодишната врска со фудбалерот Кристијано Роналдо, пред некол...
СОВЕТИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Дали готвите паста во тенџере? Тогаш многу грешите!
ПРИРОДНА КОЗМЕТИКА
Дали "фрлате" пари на козметика сосема беспотребно? Пробајте го кокосовото масло!
НЕСЕКОЈДНЕВНИ ТРЕТМАНИ
Сте пробале ли нешто "полигаво" од ова? Масажа со полжави за поубав тен!
УМЕТНОСТ
Украински фотограф ги претвора бајките во реалност пресликувајќи ги во магични портрети

ВИДЕО ВЕСТИ

Сте пробале ли нешто "полигаво" од ова? Масажа со полжави за поубав тен!
Со сигурност сте слушнале дека полжавите се одлична гастрономска закуска, односно дека постојат луѓе...
СОВЕТИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Дали готвите паста во тенџере? Тогаш многу грешите!
ДОМАШНА АПТЕКА
Ѓумбир, мед и уште нешто: Направете вкусни бомбони за зајакнување на имунитетот

ФОТО ВЕСТИ

Роналдо треба да жали: Погледнете ја жешката Ирина Шајк!
Ирина Шајк, која неодамна ја раскина петгодишната врска со фудбалерот Кристијано Роналдо, пред некол...
НЕКОГАШ И СЕГА
Убавината е релативна: Погледнете како изгледала Мис Америка во далечната 1924-та година
СЕЛЕБРИТИ
Не е никаква тајна дека оваа славна мајка има фантастично тело!

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг