Одбери категорија:

Душко Весковски: И по ударот кој ни го нанесе Стевче на почетокот на неговиот неславен мандат, повторно си го враќаме Бастионот на СДСМ - Карпош

"По промените кои што ќе се случат веќе есенва на 15 – ти октомври се обврзуваме дека ќе го намалиме загадувањето и ќе се заложиме за квалитетен воздух и живот. Граѓаните ќе ги вклучиме во донесувањето на одлуките каде заедно ќе го штитиме јавниот интерес. Зелените површини и паркови ќе ги обновиме, бидејќи тие се симболот на Општината. Ветуваме, Карпош повторно ќе биде чиста и зелена општина!", изјави Душко Весковски.

Прочитај повеќе

Мила Атковска: Градината ми возвраќа само со добро

Во хаотичната градска атмосфера, оваа фотографка создала свој зелен рај, каде одгледува разновидни растенија, билки, овошје и зеленчук... Мала градина во скопската населба Кисела Вода, што ја начнала садејќи семки, сега е бујна и богата со разновидни плодови. Нејзино дело се и разновидните „направи сам“ практични креации и декорации, како што се удобните "фотелји" од автомобилски гуми и алпинистички јажиња, саксиите украсени со декупаж техника и играчките за миленичињата мачиња

Прочитај повеќе

Маргита Поповска: Горди сме на јубилејното 100-то издание на АМСМ Клуб Мобилити кое нуди корисна содржина за полесно и побезбедно учество во сообраќајот

Маргита Поповска е главен и одговорен уредник на "АМСМ Клуб Мобилити". Точка одлучи да направи интервју токму со Маргита со цел да ги информираме нашите читатели за сите поволности, услуги и бенефиции кои ги нуди АМСМ, а со кои ќе си го олесните учеството во сообраќајот, ќе откриете како да добиете врвни услуги по најповолни цени, да купите картичка со која имате попусти на преголем спектар услуги во и надвор од нашата земја и многу други корисни работи...

Прочитај повеќе

Емотивната поддршка од најблиските е факторот кој ни помогна успешно да го исполниме нашиот сон

Пред 4 години двајца млади тргнаа на пат околу светот со својот Yamaha мотор, без строг план и правец, но со авантуристички дух и ентузијазм што можат да се мерат во тони. Ивана и Ману, по четиригодишно патување со мотор од едниот до другиот крај на светот, својата авантура пролетоска ја завршија во Скопје.

Прочитај повеќе

Теа Пупкова: Сакам и диско, но и многу деца

За себе има неколку зборови: Мало, русо, полно идеи, брзо, бесно, хипер, плачка, чокохолик, журкаџика, уметница, Теа Идеа... Тоа е Теа Пупкова (30), артистка која ја освојува уметничката сцена и со оригиналното творештво, но и со прозрачната убавина и бунтовен шарм.

Прочитај повеќе

Филимена Божиновска за Sixth Sense: "Со длабока почит кон природата сакав да ги искористиме сите природни суровини, природата не создала ништо бесцелно"

Филимена Божиновска стои зад природната козметика "Sixth Sense" која како таква е основана во 2016-та година, но традиционално, од колено на колено влече корени во нејзиното семејство многу одамна. Драгоценото наследство од својата баба, г-ѓа Филимена Лазаревска, Филимена Божиновска го преточила во органска козметика па благодарение на тоа, денес сите имаме пристап до природната козметика и нејзините неверојатни бенефици врз нашата кожа.

Прочитај повеќе

Вал (Леорон): "И' помогнавме на една мала заедница во Гана, Африка да добие пристап до чиста вода"

Леорон е една од водечките компании во Блискиот Исток, Африка и Централна Азија во доменот на развој, човечки ресурси и организација на корпоративни обуки, која има отворени врати за млади луѓе од Македонија, најчесто во Секторот за продажба и развој на бизнис, а ретко кој од нас знае за ова, па Точка одлучи да поразговара со нејзините директори и основач.

Прочитај повеќе

д-р: Андреј Петров: За секоја промена нa бенките, консултирајте дерматолог!

Месец мај според медицинскиот 'верски календар' се смета за месец за одбележување на свеста кај населението за меланом. За таа цел поразговаравме со доц. д-р Андреј Петров, дерматовенеролог при клиничката болница Aџибадем Систина во Скопје. Тој ни укажа на сериозноста и опасните последици кои може да настанат од меланомот.

Прочитај повеќе

Разговор со Горан Боев - Еден од најдобрите сликари во Македонија кој ги црташе фреските во новиот параклис на манастирот Свети Јован Бигорски

Горан Боев го запознавме пред десетина година, кога на ликовната академија во Скопје беше прогласен за студент на годината.

Прочитај повеќе

Марија Кочевска и Ивана Лембовска: 100-дневен фитнес предизвик за совршено тело

Мислевте дека на девојките од поранешните ЈУ држави им е лесно да бидат згодни и дека е генетиката во прашање кога станува збор за нивниот изглед? Марија Кочевска - сопственик на Фитнес и Аеробик клубовите за жени 60 Минути и Ивана Лембовска - личен тренер во 60 Минути, во соработка со меѓународниот ланец на ресторани Prote.in велат дека со факти ќе ви го докажат реалниот труд за совршен изглед.

Прочитај повеќе

Арпад Штербик: Животот во Скопје ми е поубав од Барселона

Арпад Штербик е српски ракометен голман со унгарско потекло, кој моментално игра за РК Вардар. Во својата кариера, Штербик ги бранел и боите на репрезентацијата на СР Југославија.

Прочитај повеќе

Алекс Душебаев: Лазаров е еден од најдобрите бекови кои постојат во светот

Алекс Душебаев е професионален шпански ракометар, син на ракометната икона и сега ракометен експерт - Талант Душебаев.

Прочитај повеќе

Стојче Стаменковски: Сообраќајните несреќи се новата 'епидемија' што коси млади животи!

Зголеменото влијание на социјалните медиуми покажа дека голема доза на негативна емоција кај младите предизвикуваат вестите поврзани со сообраќајните незгодни, посебно кога има загуба на човечки животи. За таа цел решивме да поразговарама со Стојче Стаменковски кој веќе две години е Претседател на РСБСП - Републички Совет за безбедност на сообраќајот и патиштата, кој низ разговор ни изнесе интересни статистики.

Прочитај повеќе

Марина Анчевска: Да бидеш свој и автентичен во денешното опкружување е најголем дострел

Успех се постигнува само доколку личноста работи на себe. Како да се постигне баланс меѓу надворешниот и внатрешниот свет, или рамнотежа меѓу професионалниот и и личниот живот.

Прочитај повеќе

Дора Попова и Бојана Стојменовиќ: Анксиозноста не е твојот лимит!

На 11-ти март со почеток од 17 часот, во Public Room ќе се одржи работилница на тема: Анксиозноста не е твој лимит – горчливата тема на 21. век. На оваа тема поразговаравме со Дора Попова – психолог, социотерапевт и основач на Центарот за применета психологија “Дора“, и Бојана Стојменовиќ – психолог, семеен и системски советник и автор на блогот Мој психолог.

Прочитај повеќе