ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

5 трикови кои ќе ви помогнат да се движите по снег и мраз како професионалец!
05.01.2017 | 10:12
Извор: Кармин
Прочитано: 3344 пати

Како што веќе најавија метеоролозите, пред нас се исклучително ниски температури и многу, многу мраз!

А падот на мраз или снег никако не е пријатен, но за повозрасните е и посебно опасен, бидејќи кај нив коските се многу послаби. Токму поради тоа ние ви донесуваме неколку трикови кои ќе ви помогнат за оваа, а и секоја следна зима, да ја избегнете токму посетата на ортопедот.

Движете се како пингвин

Кога ќе стигне следниот мраз, обидете се да се движите како пингвин. Таквиот начин на движење ќе ви помогне за центарот на рамнотежата да биде во ногата којашто прави исчекор. И секако, влечете ги нозете по површината, а рацете раширете ги колку што е можно повеќе, за да го проширите центарот за рамнотежа. Исто како што тоа го прават и пингвините.

For you southerners, tips for walking on ice!


Движете се како балерина

Ако имитирањето на пингвин ви е сепак премногу, тогаш обврзно гледајте да се движите барем на прсти, бидејќи тоа е следниот најдобар начин за со сигурност да ја одржите рамнотежата. Најлошо нешто коешто може да го направите кога се движите по замрзната површина е со полна петица да застанете на неа, бидејќи така ногата ќе се лизне кон напред, а вие ќе се најдете на вашиот задник...

Обложете ги чевлите

Сега на пазарот може да се најдат и најразлични додатоци за чевлите коишто најчесто се со иглички, а кои значајно го олеснуваат движењето по мраз, но постои и “направи сам” верзија, а којашто се состои во тоа да искористите колку што е можно погруби чорапи на кои треба да им го исечете делот кај прстите и потоа како такви да ги навлечете на чевлите. На тој начин во голема мера ќе си го олесните движењето по мразот.


Паднете како професионалец

Ништо во животот нема апсолутна гаранција, па дури ниту овие совети. Затоа, ако и покрај се гледате дека ќе паднете на мразот, обврзно вовлечете ја брадата кон градите, како со тилот не би удриле во тлото. Освен тоа, обидете се колку што е можно повеќе да се свиткате и да ги опуштите мускулите, бидејќи на тој начин повредите ќе бидат помалку опасни.

Проверено добар трик

А ако навистина, ама навистина не сакате да паднете на мразот, и би направиле буквално сè за таквото сценарио да го избегнете, понесете си кесичка со песок и сипете по малку од него секогаш кога ќе наидете на замрзнати места.КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ФАМИЛИЈА

СОСЕМА ИСКРЕНО
Оваа мајка само со една фотографија направи вистински бум: Дури 18 месеци после породувањето гледам светло!
Најголемата промена во животот на една жена се случува токму за време и после бременоста.
18.01.2017, 17:23


ЖИВОТОТ Е ЕДЕН
Среќен е само оној којшто ги сфатил овие 8 лекции: Четвртата е толку тешка за совладување...
Сетете се на тоа дека лошите нешта коишто ни се случуваат се всушност најдобри животни лекции.
13.01.2017, 14:51


СЛАВНИ СЕМЕЈСТВА
Ова е жената поради која еден моќен човек денес заплака јавно...
Барак Обама во својот проштален претседателски говор ја искористи приликата да ѝ се заблагодари на сопругата Мишел и на ќерките, за жртвувањето на својот приватен живот поради неговите политички соништа, што сите присутни, па и него, ги доведе до солзи.
11.01.2017, 21:18


СВАДБЕНИ ФОТОГРАФИИ
Свадбен албум каков што сите посакуваат: Ова се најубавите фотографии од венчавки од 2016-та!
Фотографиите од нашата венчавка заземаат посебно место во нашиот живот кај секој од нас, а во денешно време кога и друштвените мрежи заземаат исто толку посебно место, многу парови се трудат да бидат оние најоригиналните.
10.01.2017, 14:27


СЕЛЕБРИТИ
Се ожени најплатениот и најубавиот турски актер: Погледнете како изгледа неговата сопруга!
Водечкиот турски актер Мурат Јилдирим неодамна во Истанбул го кажа своето судбоносно “да”. Ова за него е второ стапнување пред олтарот, а неговата нова избраничка е убавата актерка Иман Елбани.
05.01.2017, 21:01


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Гинеколозите не поднесуваат кога жените ќе им го кажат ова: 4 забранети реченици
Гинеколошките прегледи се речиси секогаш непријатни, што нè принудуваат да зборуваме неповрзано...
УПС!
Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
ТРЕНДОВИ
Ви го претставуваме новиот тренд за 2017-та година, којшто е потполно бизарен...
СЕЛЕБРИТИ
Ева со неколку килограми одвишок: Дали актерката смеела да си дозволи да избере вакви хеланки?
СОСЕМА ИСКРЕНО
Оваа мајка само со една фотографија направи вистински бум: Дури 18 месеци после породувањето гледам светло!

ВИДЕО ВЕСТИ

Сакала да сними секси видео – а сега ѝ се смее целиот свет!
Заведувањето и флертувањето преку камера повеќе не се никаква новост. Но, кога ќе решите да се впушт...
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Вистински мини-трик со кој сите обувки коишто ги поседувате ќе станат водоотпорни!
ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Трик со замрзнат лимон којшто ќе ви го олесни животот: Кога еднаш ќе го пробате, ќе го практикувате засекогаш!

ФОТО ВЕСТИ

Луксуз и сјај на сите страни: Instagram проститутките откриваат како живеат!
Нивните Instagram профили се преполни со фотографии направени на егзотични и луксузни локации. Тие н...
СКАПО ХОБИ
За оваа Србинка пишува и Daily Mail: Нејзината колекција од чанти е “тешка” повеќе од 100.000 евра!
СЕЛЕБРИТИ
Не се знае што е поголем шок, стајлингот, или колку чини сè што гледате на неа...

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг