Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy S23, S23+ и S23 Ultra

Точка

01/02/2023

23:05

10.637

Големина на фонт

а а а

Како што и очекувавме, серијата Samsung Galaxy S23 пристигнува во три различни верзии: S23, S23+ и S23 Ultra, рецепт кој е добро познат со години.

Екрани и димензии

Samsung не се откажа од докажаните димензии на серијата S22, па моделите S23 доаѓаат и со екрани од 6,1 инчи (S23), 6,6 инчи (S23+) и 6,8 инчи (S23 Ultra). Дури и димензиите на новите телефони се повеќе или помалку идентични со оние на нивните претходници.

Екраните сè уште се одличните AMOLED 2X на 120 Hz со FHD+ резолуција кај моделите S23 и S23+, и QHD+ (1440p) кај S23 Ultra. Сите три модели имаат осветленост од 1.200 нити, која максимално достигнува 1.750 нити при силна надворешна светлина.

Чипсет и меморија

Samsung дефинитивно се откажа од својата Exynos платформа за најмоќните модели, па сите три верзии на телефонот S23 ќе доаѓаат со посебна варијанта на чипсетот Snapdragon 8 Gen 2. Најмоќниот модел Samsung Galaxy S23 Ultra доаѓа со малку побрз работен такт на најбрзото јадро, кое работи на 3,36 наместо 3,2 GHz. Забрзана е и графиката Adreno 740, која наместо 680, сега работи на 719 MHz.

Од оваа година, само основниот модел Samsung Galaxy S23 доаѓа со 128 GB меморија и кај него можете да изберете помеѓу 128 и 256 GB. S23+ и S23 Ultra започнуваат со 256 GB. S23+ завршува со 512 GB, а Ultra има и верзија со простор од 1 TB. Тоа што е вообичаено е дека сите модели користат UFS 4.0. за складирање податоци.

Кога станува збор за работната меморија, S23 и S23+ доаѓаат со 8 GB, додека најмоќниот модел има 12 GB, иако се споменува дека ќе постои и верзија S23 Ultra со 8/256 GB мемориска конфигурација.

Дизајн, батерии, полначи

Иако не отстапува премногу од минатогодишниот дизајн, оваа година Samsung користи засилен алуминиум, Gorilla Glass Victus 2 заштита на екранот и IP68 отпорност на вода и прашина кај сите три модели.

Капацитетот на батеријата е зголемен кај моделите S23 и S23+, додека верзијата Ultra останува на 5.000 mAh. Samsung Galaxy S23 има 3.900 наместо 3.700 mAh, колку што имаше и S22, додека S23+ има 4.700 во споредба со 4.500 mAh на S22+.

Полначите се исто така ограничени на 45 W оваа година (освен за S23), со поддршка за Power Delivery 3.0. Новитет е тоа што поголемите модели за половина час достигнуваат 65%, додека S23 со својот полнач од 25 W достигнува 50%. Сите три модели поддржуваат безжично полнење од 10 W. Ако се потсетиме дека минатогодишните модели поддржуваа безжично полнење од 15 W, ова е една од работите што отидоа наназад.

Камери

Тоа што сите најмногу го чекаа се камерите.

Samsung Galaxy S23 Ultra доаѓа со главна камера од 200 MP, f/1,7 камера со PDAF и ласерски AF, заедно со оптичка стабилизација. Станува збор за ISOCELL HP2 адаптивен сензор кој може да фотографира во 200, 50 или 12 MP, а апликацијата за камера сега ќе добие интеграција на опција Expert RAW, за напредни можности за фотографирање. Останатите три камери не се променети, а новитет е новиот селфи сензор. Камерата од 12 MP f/2.2 има автофокус PDAF со два пиксели и широка предна леќа.

Покрај поголемите батерии, S23 и S23+ доаѓаат со речиси идентичен систем на камера, кој сега може да снима во 8K преку главниот сензор, па практично единственото подобрување е новата селфи камера што ја имаат сите три модели. Тоа значи главна камера од 50 MP, широкоаголна камера од 12 MP од 120 степени и задна телефото камера од 10 MP 3x.

Достапност и цена

Почнувајќи од 17 февруари 2023 година, Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23 ќе бидат достапни од операторите и трговците на мало, како и на Samsung.com. Серијата Galaxy S23 доаѓа во четири нијанси инспирирани од природата: фантомско црна, крем, зелена и лаванда.

Galaxy S23 Ultra ќе се продава во Северна Македонија по препорачана малопродажна цена од 83.999 ден, Galaxy S23 + по препорачана малопродажна цена од 71.999 ден и Galaxy S23 по 56.999 ден.Спонзорирани линкови

Маркетинг