(Видео) „Нашето оружје е со децении пред конкуренцијата“: Путин јасно кажа како и со кого Русија ќе развива моќно вооружување

Точка

15/08/2022

23:21

4.135

Големина на фонт

а а а

Рускиот претседател Владимир Путин на церемонијата на отворањето на форумот „Армија-2022“ во паркот Патриот кај Москва, го истакнал значењето на настанот за развој на меѓународната соработка во воената сфера и перспектива на руското наоружување.

„Сакам да се заблагодарам на раководството на Министерството за одбрана на Руската Федерација, на сите кои учествуваа во подготовките на форумот. Сигурен сум дека неговото одржување ќе послужи во натамошниот развој на војните и воено-технолошката соработка во корист на нашите земји и народи и дека ќе помогне во јакнењето на меѓународната безбедност и стабилност“, пренесува „RIA“.

Претседателот на Русија споменал дека од година во година програмата „Армија“ станува сè поразновидна и побогата.

Одржувајќи се истовремено со форумот за Меѓународна воена игра (ArMI-2022), претседателот церемонијата ја нарекол одлична платформа за демонстрација на професионалните вештини на војската.

Тој напоменал дека во 2022 година во рамките на форумот, околу 1.500 домашни организации на воено-индустриски комплекси ќе претстават над 28.000 современи модели на војни и двојни намени.

„Можноста на употребата на руското вооружување и техники ќе биде покажано тука во Московската област, на локалитетите Кубинка и Алабино, како и на полигоните на сите воени окрузи и северна флота“, додал Путин.

Многу примероци од перспективното вооружување на Руската Федерација со децении се пред своите странски колеги и значајно ги надминуваат во поглед на перформансите.


„Особено интересни и перспективни модели и системи кои се ориентирани кон иднината и кои ќе ја одредуваат иднината на вооружените сили. Станува збор за високопрецизно оружје и роботика, за борбени системи основани на нови физички принципи. Многу од нив се со години, а можеби и децении пред своите странски колеги, а по тактичко-техничките карактеристики се значително супериорни од нив“, изјавил Путин.

Тој додал дека Русија е подготвена да ги развие кооперативните врски за создавање нов вид вооружување и опрема.

„Имаме намера активно да развиеме кооперативни врски на создавање нови модели на вооружување и опрема, да работиме заедно под фер и рамноправни услови. Нашата земја има богато искуство со вака успешна технолошка соработка, пред сè во рамките на ОДКБ и ШОС“, изјавил Путин.
Спонзорирани линкови

Маркетинг