Најдобриот клуб во Серија А заработил помалку од најлошиот клуб во Премиерлигата

Макфакс

27/06/2022

17:11

2.841

Големина на фонт

а а а

Разликата во финансиската моќ на клубовите во Серија А и во Премиерлигата јасно се гледа во италијанското истражување кое покажа дека англискиот клуб кој најмалку заработил од ТВ-правата, земал повеќе пари од најдобриот италијански клуб.

„Ла газета дело спорт“ објави детална анализа за парите кои ќе ги поделат клубовите во Серија А во 2021/22 – Интер ќе добие 84.2 милиони евра, пред Јувентус со 77.9 милиони евра и Милан со 77.8 милиони евра. По ова следуваат Наполи со 68.5 милиони евра и Рома со 64.1 милиони евра. Во Италија клубовите добиваат пари во однос на спортските резултати и бројот на билети и ТВ-пакети кои се продадени.

На пример, последнопласираниот тим во Премиерлигата, Норич, заработи 114 милиони евра од ТВ-правата!Спонзорирани линкови

Маркетинг