Неколку бесплатни трикови од кујната кои веднаш ќе посакате да ги пробате

Кармин

20/09/2019

14:33

3.908

Големина на фонт

а а а

Подготовката и чувањето храна не бараат секогаш поседување на скапоцени помагала кои не се употребуваат многу често, но сепак би биле добредојдени.

Па затоа, со постоечките, класични кујнски прибори може да направите многу работи, а начинот на сечење или складирање на намирниците исто така може да направи голема разлика.

„Brightside“ издвоиле неколку трикови кои сигурно ќе ви послужат и нема да ве чинат ниту денар.

Со помош на тостер направете совршени колачиња како оние од филмовите


Направете го авокадото позрело за еден ден


Ако незрелото авокадо го ставите во држач за пиво, ќе биде совршено за употреба веќе идното утро

Употребете ја цедалката за да ги подготвите преостанатите “снегулки“ од кутијата


Користете тегла за да направите смути, за да не валкате дополнителна чаша


Ако немате тава за колачиња, послужете се со стапчиња за ражничи


Помогнете си со ласитици кога ги сечете краевите од спарагусот


Спречете муви да ви влегуваат во чашата додека пиете на отворено


Испечете две пици одеднаш


Со фен за коса отстранете го вишокот влага од кокошката и направете ја покрцкава


Користете метална цедилка ако немате тостерСпонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk