[ВИДЕО] Ледени коцки по рецепт стар 30 години: Нема покремаст колач којшто се топи во уста

Точка

20/05/2024

21:17

9.237

Големина на фонт

а а а

Овојпат ќе ви го пренесеме рецептот за ледени коцки којшто е стар 30 години.

Состојки:

- 1 литар млеко;
- 8 жолчки;
- 2 ќесички ванилин шеќер;
- 3 пудинзи од ванила;
- 250 грама путер;
- 150 грама шеќер во прав;
- 3 лажици бел крем;
- 3 лажици шлаг или слатка павлака.

Бисквит:

- 8 белки;
- 8 лажици шеќер;
- 4 лажици гриз;
- 4 лажици брашно.

(Топлиот бисквит прелијте го со 350 милилитри млеко)

Завршен слој:

- 200 грама шлаг изматен со млеко или 500 милилитри слатка павлака.

Начинот на подготовка погледнете го во видеото:Спонзорирани линкови

Маркетинг