(Видео) Како изгледа потонатиот Титаник во 2022 година во 8К резолуција? Ѕирнете во најпознатите остатоци од брод под вода

Точка

01/09/2022

13:21

27.393

Големина на фонт

а а а

Експедицијата Титаник спроведена во текот на осумдневната мисија чини неверојатни 250.000 долари.

Добредојдовте на „Ocean Gate Expeditions“, експедиција која ве води на најпознатиот потонат брод на светот Титаник.

Експертите кои учествувале во мисијата, со подморница нурнуваат во скриениот свет на магичните остатоци од бродот.


На експедицијата Титаник секое место е специјализирано за мисии, а истото чини 250.000 долари.

Граѓаните кои се пријавиле и ја платиле екскурзијата, предводена од стручен тим на археолози, ја започнале својата авантура со едрење на експедицискиот брод од Сент Џонс во Канада до местото на остатоците од бродот Титаник.

Потоа се качиле на подморницата, па се упатиле во авантура која траела меѓу 8 и 10 часа.

Подморницата Титан е опремена со најнова технологија. На неа има камери за правење фотографии со ултра-висока резолуција кои помагаат во одредување на стапката на пропаѓање на остатоците и процена на морскиот живот којшто се наоѓа на остатоците од бродот.

Мисијата започнала од една точка, длабоко под северниот Атлантик сè додека светлата на подморницата не блеснале кон мистериозниот брод.


Посадата ја дочекало огромно сидро од 15 тона кое сè уште се наоѓало на палубата од бродот и кое првобитно било прицврстено за главниот јарбол којшто сега се срушил.

На видеото се гледаат три кружни структури во должина на внатрешната страна од оградата.

Во текот на патувањето, нуркачите го воочиле првиот труп, товарниот простор и цврстите, бронзени страни од бродот, како и металната конструкција која се користи за движење на тешки работи.
Спонзорирани линкови

Маркетинг