Додека Хрватска не престанува да зборува за мандарините, во Србија сите зборуваат за „тверкаџиката“ од протестите

Точка

04/10/2019

14:35

5.318

Големина на фонт

а а а

Додека Хрватска е опседната со мандарините, во соседна Србија внимание привлекла една интернет сензација со “тверкаџика“ - која тверка пред колона со автомобили за време на тридневниот протест на таксистите во Белград.

Многу брзо, откриено е дека станува збор за Зорица Антиќ, која таму не се нашла случајно. Како што пишуваат српските медиуми, таа позади себе има танцувачка кариера долга 25 години, а последните 10 години на заинтересираните им покажува и тверкање како дисциплина во танцувањето.

Зорица ја следат повеќе од 50 илјади корисници на Инстаграм. „Имам 32 години и има луѓе кои мислат дека сум ги искористила своите 5 минути слава за да 'тресам' со задницата пред колона таксисти. Она што луѓето не го знаат е дека снимав кадри за спот за групата Дјанс. Идејата беше да се сними ефектна сцена и ова беше идеална прилика“, објаснила Зорица, чиј перформанс ги поделил мислењата на Србите.

Додека некои со насмевка и аплауз го испратиле нејзиниот настап, други веднаш ја обвиниле за самопромоција.

View this post on Instagram

Godine, ta brojka nema veze sa zrelošću, ima sa tim kako si vaspitan i kakav si čovek, kako si sebe izgradio, da li su tvoji prijatelji ponosni na tebe, koliko zaista vrediš... Moram da vas razočaram da vi što pišete negativne komentare vezane za mene o dogadjaju juče za vreme demonstracija, da me ne dotiču ni najmanje. Verovatno ste neke isfrustrirane žene, mlohave i nezadovoljne svojim životom, svojom karijerom, a verovatno i ne vidite dalje od rijaliti programa. Takve vas niko neće voleti! Ja sam ona vrsta žene koja se bori za ono što voli, ples je moja prva ljubav, moj način života, ja sam se izborila za svoj tron na plesnoj sceni, o meni se piše o meni se priča. Ne bih da vas još više kompleksiram, ali, fakultet sam završila 2011-e godine, i brojim brojne sertifikate za fitness instruktora i još brojnije plesne medalje pošto sam plesač 25god. Obrazujte se malo o tome šta je TWERK, a ovo što sam ja juče uradila 99,9% vas ne bi imalo muda!!! Ugodno veče vam želim! Širite ljubav, mržnja nikom ništa dobro nije donela!!! Uskoro novi spot #djokaton #burazdjans

A post shared by Zorica Antić (@low_z_official) on

„Младите ме сакаат и знаат со што се занимавам. Ги игнорирам незадоволните жени и хејтерите кои на танцова дисциплина со која со години се занимавам, гледаат со непочит. Имаше многу баби и девојки кои коментираа дека одлично танцував. Не, ова не беше потег за да се најдам на ријалити програмите“, вели Зорица.

Зорица Антиќ во танцувачката кариера поминала низ разни фази, од балет преку мажуретка па до тверкање и не сака кога луѓето ја етикетираат како 'тресачка на задникот'. Завршив на ДИФ, образована сум, професионално се занимавам со танц и не сакам луѓе кои не гледаат подалеку од социјални мрежи“, заклучува Зорица, која пред неколку години била учесничка на музичкиот натпревар „Pinkove Zvezde All Talents“.Спонзорирани линкови

Маркетинг