ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Како да ги отстраните флеките од восок?
07.04.2013 | 03:57
Извор: Кармин
Прочитано: 1239 пати

Доколку за време на депилацијата или романтичната вечера ги исфлекате алиштата, тепихот, мебелот или нешто друго со восокот, не паничите. Постојат начини како успешно да се справите и да ги отстраните овие дамки.

Една техника на отстранување на дамката е со гребење. Почекајте восокот во целост да се олади, а потоа пополека излупете го. Дамката која потоа ќе остане можете лесно да ја исчистите со перење.


Во отстранувањето на флеките од восок на облеката помага и следниов метод: ставете го парчето облека во кеса и ставете ја кесата во замрзнувач неколку часа. Восокот ќе се стврдне, па ќе можете да го отстраните без проблем.


Восокот може да се исчисти така што врз него ќе ставите хартија за готвење и ќе ја поминете со пегла. На овој начин флеката може да се исчисти и од тепих или мебел.


За отстранување на восок од ткаенина, доколку се работи за природен материјал, може да користите алкохол или ацетон. Кога флеката добро ќе ја упие течноста, земете четка и исчеткајте ја дамката.


Дамките од восок на дрвениот мебел можете едноставно да ги избришете со крпа, откако ќе го стопите истурениот восок со фен за коса.


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ДОМ И ДИЗАЈН

СОВЕТИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Најсладок и наједноставен освежувач за вашиот дом
Во овој рецепт може да го искористите токму вашиот најомилен мирис. Потполно природен освежувач во кој може максимално да уживате!
14.08.2014, 13:51


ФАКТИ
Факти и занимливости кои веројатно не сте ги знаеле
Веројатно повеќе пати сте читале од различни извори секакви интересни занимливости кои спаѓаат во нештата кои никогаш не сте ги знаеле. Тоа е секогаш интересна тема, а понекогаш може и да се изненадите со некои нови откритија.
12.08.2014, 14:43


БОТАНИКА
Срамежливо растение: Погледнете зошто оваа билка има милионска публика!
Максимално навиваме за оваа мимоза! Погледнете каков уникатен одбрамбен механизам развила оваа неверојатна билка.
11.08.2014, 15:36


СОВЕТИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Металните предмети сепак смее да се стават во микробранова печка. Погледнете и кои!
Веројатно илјадници пати ви кажале дека металот никако не смее да се става во микробранова печка, но сигурно не ви кажале дека токму од обликот на металот зависи и самата реакција.
09.08.2014, 17:35


СОВЕТИ
Искористете ја машината за садови на "најпаметен" начин
Иако веројатно знаете да ги ставите садовите во машината, постојат неколку ситници кои веројатно ги правите на сосема погрешен начин, а истите прават значајна разлика до постигнување на совршено чисти садови.
01.08.2014, 11:41


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Таа го прифати ледениот предизвик, но гола "како од мајка родена"!
Комичарката Кејти Грифин се реши дека таа не само што ќе се полие со ледена вода, туку дека таа може...
ИСТРАЖУВАЊА
Погледнете што му прави првото утринско кафе на вашиот мозок
ДОЛГОВЕЧНОСТ
Ова е најстарата жена на светот – на сите времиња!
НЕОДОЛИВО
Позитив на денот: Погледнете ја реакцијата на ова бебе кога по прв пат ќе го слушне гласот на својата мајка!
ОБРАЗОВАНИЕ
Прв ден на училиште: Не оптеретувајте го детето со барања и заборавете на зборот "мора"

ВИДЕО ВЕСТИ

Позитив на денот: Погледнете ја реакцијата на ова бебе кога по прв пат ќе го слушне гласот на својата мајка!
Најпрво малку се налути и започна да плаче, но веќе во следниот момент кога почна да ги слуша гласов...
ИСТРАЖУВАЊА
Погледнете што му прави првото утринско кафе на вашиот мозок
ДОЛГОВЕЧНОСТ
Ова е најстарата жена на светот – на сите времиња!

ФОТО ВЕСТИ

XXXXXL: Ова е Челси, жената со најголеми гради на светот!
Американката Челси Чармс (38) е висока 157 сантиметри, а обемот на нејзините гради изнесува дури 165...
ЛУДОСТ
Таа потрошила цели 160.000 евра на операции за да личи на карикатура!
СЕЛЕБРИТИ
"Чудо" во бело: Никој не е како Ева

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг