ТОЧКА ПОЧЕТНА    СУПЕРМЕН    КАРМИН    
 
МОДА И УБАВИНАФИТНЕС И ДИЕТИЛИБИДОКАРИЕРАДОМ И ДИЗАЈНФАМИЛИЈАКУЈНА И РЕЦЕПТИАСТРО

Како да ги отстраните флеките од восок?
07.04.2013 | 03:57
Извор: Кармин
Прочитано: 2161 пати

Доколку за време на депилацијата или романтичната вечера ги исфлекате алиштата, тепихот, мебелот или нешто друго со восокот, не паничите. Постојат начини како успешно да се справите и да ги отстраните овие дамки.

Една техника на отстранување на дамката е со гребење. Почекајте восокот во целост да се олади, а потоа пополека излупете го. Дамката која потоа ќе остане можете лесно да ја исчистите со перење.


Во отстранувањето на флеките од восок на облеката помага и следниов метод: ставете го парчето облека во кеса и ставете ја кесата во замрзнувач неколку часа. Восокот ќе се стврдне, па ќе можете да го отстраните без проблем.


Восокот може да се исчисти така што врз него ќе ставите хартија за готвење и ќе ја поминете со пегла. На овој начин флеката може да се исчисти и од тепих или мебел.


За отстранување на восок од ткаенина, доколку се работи за природен материјал, може да користите алкохол или ацетон. Кога флеката добро ќе ја упие течноста, земете четка и исчеткајте ја дамката.


Дамките од восок на дрвениот мебел можете едноставно да ги избришете со крпа, откако ќе го стопите истурениот восок со фен за коса.


КОМЕНТАРИ
НАЈНОВО ОД ДОМ И ДИЗАЈН

НАПРАВИ САМ
Стил по кој полуде светот: Рачно изработено уникатно ќебе за помалку од еден час!
Ако сакате да плетете, но сепак сметате дека не сте доволно вешти со иглите, нема проблем. Обидете се со оваа оригинална техника!
17.04.2015, 17:27


ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Користете водка или џин за да ги отстраните и најтврдокорните дамки од црно вино!
Сите знаат дека дамките од црно вино се едни од најупорните и најтешките за отстранување. За среќа, стручњаците од Американското друштво за хемија се погрижиле за да ги решат главоболките на милиони луѓе на кои често им се случува овој проблем.
14.04.2015, 19:55


СМЕШНО
Жени, што мислите за вакво нешто? Чевли за одлично селфи!
Овие чевли имаат простор за вашиот паметен телефон во продолжение на прстите кое ќе им овозможи на жените да ги користат своите нозе како приширена палка за селфи.
01.04.2015, 22:25


ОПТИЧКИ ИЛУЗИИ
Каква боја се усните и ноктите? Уште една фотографија повторно го излуде светот, но што гледате вие?
Едната фотографија е бледорозова, а другата е бордо, но се работи за една иста фотографија. Па како е можно тоа?
16.03.2015, 18:49


ТРИКОВИ ЗА ДОМАЌИНКИ
Не фрлајте ги лушпите од јајцата: Еве што сè може да направите со нив!
Лушпите од јајцата содржат 90 отсто калциум и важат за најдобар природен извор на тој минерал. Познато е дека калциумот го забавува развојот на остеопорозата и дека е вистински лек против висок холестерол и зголемен крвен притисок, но лушпите имаат и бројни други намени.
13.03.2015, 12:28


НАЈЧИТАНИ
24чaса7дена30дена

Нејзината половина е два ипол метра, но таа сепак успеа да пронајде маж кој ја обожува! Еве и како
Дали некогаш претходно сте виделе дама која има вака голем обем на половината? Гелја е жената која и...
СОЦИЈАЛЕН ЕКСПЕРИМЕНТ
Оваа згодна девојка повика 100 момци на секс, а нивната реакција беше крајно неочекувана
ИНТЕРНЕТ ПРЕДИЗВИК
Видео запис кој ќе ве насмее до солзи: Таа ја уништи Кајли Џенер со својот туторијал за поголеми усни!
НЕОБИЧНА УЖИНКА
После ова никогаш повеќе нема да ја гледате со исти очи: Секс-бомбата изеде штурец!
КУЛИНАРСКИ ГРЕШКИ
Најлошите кулинарски катастрофи: Опуштете се, секогаш постои некој помалку умешен од вас!

ВИДЕО ВЕСТИ

Видео запис кој ќе ве насмее до солзи: Таа ја уништи Кајли Џенер со својот туторијал за поголеми усни!
Новиот видео запис стана инстантно популарен на интернет мрежата, а темата е повторно секако, предиз...
СОЦИЈАЛЕН ЕКСПЕРИМЕНТ
Оваа згодна девојка повика 100 момци на секс, а нивната реакција беше крајно неочекувана
НЕОБИЧНА УЖИНКА
После ова никогаш повеќе нема да ја гледате со исти очи: Секс-бомбата изеде штурец!

ФОТО ВЕСТИ

Оваа фотографија од две трудници налути половина планета: Што мислите вие?
Откако оваа фотографија доби голем број на "лајкови" на друштвената мрежа Facebook, Мелани и Ванеса ...
ЖИВОТНИ ПРИКАЗНИ
Нејзината половина е два ипол метра, но таа сепак успеа да пронајде маж кој ја обожува! Еве и како
ИНТЕРЕСНО
Погледнете: Оваа жена веројатно ве нацртала и вас!

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

   
 
  НЕ ПРОПУШТАЈТЕ


Поддржано од Tocka.com.mk, во сопственост на Точка Медиа | Маркетинг