Спарта со победа се врати во ЛШ, Болоња дебитираше со реми без голови

Макфакс

18/09/2024

21:34

510

Фудбалерите на Спарта со победа стартуваа во Лигата на шампионите. На домашен терен чешкиот првак го победи Салцбург со 3:0. Во вториот меч одигра од 18.45 часот на „Ренато Далара“, Болоња и Шахтјор одиграа без голови.

Спарта на најдобар начин по 19 години се врати гчваната фаза, во Лигата на шампионите. На стадионот „Летна“ во Прага, Спарта го победи Салцбург со 3:0.

Фудбалерите на Спарта сѕурово ги казнија сите грешки што ги направија младите фудбалери на Салцбург.

Каиринен во втората минута го постигна првиот гол, а на две минути до крајот на првото полувреме Олатунџи ја золеми предноста. Во раната фаза на второто полувреме Олатунџи му асистираше на Лачи кој го постави конечниот резултат.

Болоња со реми без голови дебитираше во Лигата на шампионите. Домашниот тим имаше неколку добри шанси, пред сите Кастор, но Шахтјор ја имаше шансата на натпреварот.

Во четвртата минута Скорупски го одбрани пеналот на Матвијенко.