[ФОТО] Би погодиле ли колку години има овој човек? За него времето е застанато, вака живее и ова се неговите совети за младешки изглед

Кармин

13/06/2024

11:29

8.644

Големина на фонт

а а а

Чуандо Тан е сингапурски модел кој релативно неодамна станал сензација на интернет поради неговиот неверојатно младешки изглед.

На интернет се појавило видео во кое го гледаме споменатиот манекен на 20, 30, 40 и 50 години … ’проблемот‘ е што нема значајни промени меѓу овие фотографии, Чуандо како да минува низ вековите без стареење.

Како успева вака да му пркоси на времето?


Некои се сомневаат на употреба на допинг, други на операции, постојат дури и обвинувања дека лаже за својата вистинска возраст и слично.

Но, што точно е неговата тајна?

Чуандо Тан е роден во Синапур и е познат по својата кариера како моден фотограф, модел и актер. Пред тоа бил дури и поп пејач, навистина момче со многу „шапки“.

Денес има 1,5 милиони следбеници на „Instagram“, но тоа не е никако поврзано со претходно споменатите таленти. Она што навистина довело до „меѓународен рефлектор“ е неговиот изненадувачки младешки изглед.


Со 58 години, се чини дека е двојно помлад, што предизвикало огромна љубопитност за неговиот начин на живот.

Чуандо Тан голем дел од својот изглед препишува на неговата избалансирана исхрана. Со ризик да ве разочара, неговите навики во исхраната се едноставни и ефикасни:

• Тој се грижи да консумира доволно протеини и да го ограничи внесот на јаглехидрати;

• Неговите оброци вклучуваат јајца, авокадо, риба, пилешко и ориз;

• За ужина се одлучува за бадеми или црвено овошје;

• Избегнува сосови и претпочита да ја маринира храната. Повремено се препушта на задоволства како сладолед;

• Пие многу вода, избегнува чај, кафе и алкохол.


Ете, можеме да кажеме дека неговото мото е „помалку е повеќе“. Додадете на тоа дека станува рано, околу 4 часот наутро, за да појадува јајца и овес, а сето тоа е придружено со млак сок од лимон.

Физичката обука е исто така суштински столб на рутината на Чуандо Тан:

• Тој оди во теретана помеѓу 4 и 5 пати неделно, со интензивни сесии кои траат околу 30 минути, главно се состојат од работа со телесна тежина;

• Сака да комбинира кардио и тегови;

• Поранешен пливач на високо ниво, продолжува редовно да плива, што придонесува за неговата кондиција;

• Тој ги адаптира своите вежби како би ги надокнадил неговите намалени способности за закрепнување.

Покрај исхраната и тренингот, Чуандо придава голема важност на управувањето со стресот и неговиот начин на живот:

• Неговата рутина е изненадувачки едноставна, вклучително средство за чистење на лицето, хидратна крема, повремен пилинг и многу хидратација.


• Неколку пати ја менувал работата со цел да избегне стрес и да најде занимање кое му одговара;

• Редовно медитира и е страстен за своите хобија;

• Својот сон го направил свето нешто од 7-8 часа навечер.

Очигледно, Чуандо Тан одржува избалансиран живот и избегнува ексцеси, што придонесува за неговата севкупна благосостојба.

Имајте на ум дека тој е многу внимателен да ја изложува кожата на сонце, што делумно може да го објасни неговиот недостаток брчки.

Иако неговите животни навики се одлични, важно е да се препознае пресудното (и за некои сурово) влијание на генетиката. Некои поединци, како што е Чуандо Тан, едноставно имаат генетски предиспозиции кои им овозможуваат да изгледаат помладо.

Затоа, неопходно е да се разбере дека не секој ќе може да ги постигне истите резултати, дури и ако присвои слични навики.


Што можете да примените од сето ова?

Чуандо Тан е фасцинантен пример за тоа како комбинацијата на здрави животни навики и генетика може да помогне да се спротивстави на стареењето.

Иако е малку веројатно дека секој ќе може да ги постигне истите резултати, здравата исхрана, редовното вежбање, управувањето со стресот и одржувањето баланс во животот може да има исклучително позитивни ефекти на здравјето и изгледот.


На крајот на краиштата, вистинската лекција од примерот на Чуандо Тан е важноста за грижата за себе на сите нивоа. Сакајте ја вашата работа, јадете добро, спијте и вежбајте, сè започнува таму …Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk