[ВИДЕО] Прогласен најдобриот ресторан на светот за 2024 година: Се наоѓа во градот кој е една од омилените дестинации на Балканците

Точка

08/06/2024

15:05

23.936

Големина на фонт

а а а

Во Лас Вегас, врз основа на гласовите на 1.080 рецензенти, готвачи, гастро-новинари, инфлуенсери и посетители на ресторани, беше одлучено кој е овогодинешниот победник на најдобриот ресторан во светот, пишува „Лос Анџелес тајмс“.

На 22-то издание на годишното рангирање има ресторани од 26 територии, пет континенти и осум возбудливи нови ресторани.

Церемонијата на прогласување на најдобрите ресторани во светот „50 најдобри ресторани во светот“ (The Worlds 50 Best Restaurants) во Лас Вегас, заврши со прогласување на победникот за 2024 година, а тоа е ресторанот „Дисфрутар“ од Барселона, со готвачите Ориол Кастро, Едуардо Ќатруч и Матеу Казанас на кормилото. Наградата на победниците им ја врачи Естефано Болоњезе во име на Сан Пелегрино.


Да потсетиме, минатата година овој ресторан заврши на второто место, како најдобар во Европа, а победата ја освои ресторанот „Централ“ од Лима.

Целосната листа, вклучувајќи ги и рестораните на проширената листа од бр. 51 до 100, можете да ја видите на веб-страницата на The Worlds 50 Best Restaurants.


50-те најдобри ресторани во светот за 2024 година

1. Disfrutar, Барселона

2. Asador Etxebarri, Атксондо

3. Table by Bruno Verjus, Париз

4. Diverxo, Мадрид

5. Maido, Лима

6. Atomix, Њујорк

7. Quintonil, Мексико Сити

8. Alchemist, Копенхаген

9. Gaggan, Бангкок

10. Don Julio, Буенос Аирес


11. Septime, Париз

12. Lido 84, Гардоне Ривиера

13. Trèsind Studio, Дубаи

14. Quique Dacosta, Денија

15. Sézanne, Токио

16. Kjolle, Лима


17. Kol, Лондон

18. Plénitude, Париз

19. Reale, Кастел ди Сангро

20. Wing, Хонг Конг


21. Florilège, Токио

22. Steirereck, Виена

23. Sühring, Бангкок

24. Odette, Сингапур

25. El Chato, Богота

26. The Chairman, Хонг Конг

27. A Casa do Porco, Сао Паоло

28. Elkano, Гетарија

29. Boragó, Сантијаго

30. Tim Raue, Берлин

31. Belcanto, Лисабон

32. Den, Токио

33. Pujol, Мексико Сити

34. Rosetta, Мексико Сити

35. Frantzén, Стокхолм

36. The Jane, Антверпен

37. Oteque, Рио де Жанеиро

38. Sorn, Бангкок

39. Piazza Duomo, Аба

40. Le Du, Бангкок

41. Mayta, Лима

42. Ikoyi, Лондон

43. Nobelhart & Schmutzig, Берлин


44. Mingles, Сеул

45. Arpège, Париз

46. Single Thread, Хелдсбург

47. Schloss Schauenstein, Фурстенау

48. Hiša Franko, Кобарид

49. La Colombe, Кејп Таун

50. Uliassi, СенигалијаСпонзорирани линкови

Маркетинг