Овие предмети во вашиот дом се скриени магнети за нечистотија

Точка

06/12/2023

16:17

4.133

Големина на фонт

а а а

Трендовите во дизајнот на ентериерот често не ја следат долгорочната практичност на мебелот. Многу популарни предмети за домаќинството, декор и опрема се кошмар за чистење бидејќи тие заробуваат прашина, нечистотија и остатоци што придонесуваат за неуредно и валкано домаќинство.

Темелното бришење прашина, миење и дезинфекција одзема многу време, особено во домаќинствата со деца и домашни миленици. Ако не внимавате на деталите, можеби нема ни да сфатите колку овие предмети станале валкани бидејќи не се секогаш видливи однадвор.

Рачки за кујнски елементи

Постојат стотици дизајни кои ги трансформираат стандардните плакари во модерен, класичен, рустикален и еклектичен стил, а особено оние со полукружен дизајн свртени надолу се вистински предизвик за чистење.


Секогаш кога ќе ги повлечете овие рачки, прстите оставаат нечистотија, која полека се таложи со текот на времето. Бидејќи долната страна е скриена, не можете да видите колку се валкаат и лесно е да заборавите да ги исчистите.

Држачи за четки за заби

Американската Национална санитарна фондација (NSF) спровела студија во 2011 година која покажа дека држачите за четки за заби се трет најзаразен предмет во домовите на луѓето. Многу луѓе ги чуваат своите четки за заби во држач и со капак, мислејќи дека прават сè што можат за да ги чуваат четките за заби без бактерии.


Ако ги користите овие додатоци за да ја заштитите вашата четка за заби од бактерии, мора и да ги исчистите. Се препорачува држачот да се мие со топла вода со сапуница и да се избрише со нетоксично средство за дезинфекција најмалку еднаш или двапати неделно. Кога ја чувате вашата четка за заби, проверете дали стои исправено, а не на туѓа четка за да може влакната слободно да се исушат на воздух. Американската стоматолошка асоцијација (ADA) воопшто не препорачува користење на капак, бидејќи затворената средина е погодна за бактерии.

Декор додатоци од вештачко крзно

Текстилите од вештачко крзно се луксузен додаток на домовите и обезбедуваат удобност и елеганција. Овие перници, ќебиња и килими се направени од мешавина од полиестер за да имитираат вистинско животинско крзно. Иако се пријатни на допир, вештачкото крзно и материјалите во стил на крзно лесно се валкаат и тешко се чистат.


Нечистотијата и остатоците лесно се заглавуваат во долгите влакна, а кога е време да ги измиете, не можете само да ги фрлите во машината за перење. Машинското перење ги ослабува влакната, а високата температура ги собира во непрепознатлива форма.Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk