(Видео) Кинезите тестираат риби за присуство на коронавирус

Макфакс

19/08/2022

21:02

1.837

Големина на фонт

а а а

По откривањето на околу 40 случаи на коронавирус во крајбрежниот кинески град Сјамен, на повеќе од пет милиони луѓе им беше наредено да бидат тестирани за Ковид оваа недела, а ќе се тестираат и некои форми на морски живот.

Во последниве недели, Комитетот за контрола на поморската пандемија на округот Ксијамен издаде известување дека „кога рибарите ќе се вратат во нивните пристаништа, мора да бидат тестирани, како и нивните морски плодови“, јавува Би-Би-Си.

Се појавија видеа на повеќе платформи на социјалните медиуми, на кои се гледа како медицинските работници вршат ПЦР тестови на живи риби и ракови.

Вработен во Општинското биро за развој на океаните рече дека „научени се лекции од Хаинан, кој беше сведок на тешка епидемија“.

Би-Би-Си известува дека јужната кинеска провинција Хаинан, крајбрежен регион како Сјамен, забележала повеќе од 10.000 случаи на Ковид-19 од почетокот на август, при што властите велат дека веруваат оти појавата е веројатно поврзана со рибарската заедница.

Кинеските медиуми долго време изразуваа загриженост дека морскиот живот би можел да биде поврзан со коронавирусот, особено откако првата епидемија беше поврзана со пазарот на живи животни и морска храна во централниот кинески град Вухан.

Иако морските животни веројатно не се носители на вирусот, многу случаи се поврзани со пристанишните работници или работници на пазарот на морска храна, пишуваат медиумите во Кина.Спонзорирани линкови

Маркетинг