„За Левандовски ќе платите веднаш, бидејќи вие за една до две години нема да постоите“

Макфакс

06/07/2022

13:57

3.458

Големина на фонт

а а а

Раководството на фудбалскиот клуб Баерн Минхен летово ќе им го продаде Роберт Левандовски на Барселона само под услов парите од трансферот да бидат исплатени веднаш. Баерн не сака Барса да плаќа на рати.

Полскиот напаѓач неколку пати јавно изјави дека по секоја цена сака да го напушти Баерн ова лето. Од друга страна, Баварците не се желни да се откажат од него, но доколку бидат принудени на тоа до крајот на преодниот рок, за неговата слобода ќе бараат 50.000.000 евра.

Барселона веќе го контактирала, а Лева е подготвен да се пресели на „Камп Ноу“, но јасно е дека целата операција ќе биде тешка за реализација. Прво и основно – Барса во моментов нема пари за такво нешто. Тие пред неколку дена ги доведоа Френк Кеси и Андрес Кристенсен без обесштетување и овие зделки во овој момент се најдобри за нив.

Доколку Френки де Јонг замине во Манчестер јунајтед, што е малку веројатно Жоан Лапорта ќе има пари, од кои дел може да му насочи на Левандовски.

И во тој случај желбата на Барселона е трансфеот на Левандовски да го исплаќа на рати. Во Минхен не размислуваат за оваа опција бидејќи „нивното раководство верува дека овој клуб нема да постои за година или две“!

Ова го изјави германскиот новинар Рафаел Хонигштајн во подкастот на „Атлетик“ „The Totally Football Show“. Затоа, доколку сакаат, Каталонците мора да ја платат потребната сума веднаш.

Познато е дека Барселона е во големи финансиски проблеми кои датираат уште од последното раководство на чело со Бартомеу, а Лапорта се обидува да ги намали трошоците и со влезот на новите спонзори да го намали долгот кој се проценува дека изнесува 1.300.000.000 евра.Спонзорирани линкови

Маркетинг