(Во живо) Почна финалето на Евровизија - кој е вашиот фаворит?

Точка

14/05/2022

21:20

6.069

Големина на фонт

а а а

По двете полуфинални вечери, вечерва од 21 часот започна финалето на Евровизија 2022 година, кое се одржува во Торино, Италија.

Вечерва ќе настапат 25 претставници од земјите: Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија, Холандија, Белгија, Чешка, Азербејџан, Полска, Финска, Естонија, Австралија, Шведска, Романија, Србија, Велика Британија, Франција, Италија, Шпанија, Германија.

Ова е редоследот на учесниците:

1. Чешка: We Are Domi – Lights Off

2. Романија: WRS – Llámame

3. Португалија: MARO – Saudade, Saudade

4. Финска: The Rasmus – Jezebel

5. Швајцарија: Marius Bear – Boys Do Cry

6. Франција: Alvan & Ahez – Fulenn

7. Норвешка: Subwoolfer – Give That Wolf A Banana

8. Ерменија: Rosa Linn – Snap

9 .Италија: Mahmood & Blanco – Brividi

10. Шпанија: Chanel – SloMo

11. Холандија: S10 – De Diepte

12. Украина: Kalush Orchestra – Stefania

13. Германија: Malik Harris – Rockstars

14. Литванија: Monika Liu – Sentimentai

15. Азербејџан: Nadir Rustamli – Fade To Black

16. Белгија: Jérémie Makiese – Miss You

17. Грција: Amanda Georgiadi Tenfjord – Die Together

18. Исланд: Systur – Með Hækkandi Sól

19. Молдавија: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers – Trenulețul

20. Шведска: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

21. Австралија: Sheldon Riley – Not The Same

22. Велика Британија: Sam Ryder – SPACE MAN

23. Полска: Ochman – River

24. Србија: Konstrakta – In Corpore Sano

25. Естонија: Stefan – Hope
Спонзорирани линкови

Маркетинг