(Фото) Роверот „Curiosity“ забележал необична сцена на Марс која предизвика полемики на социјалните мрежи – се чека одговор од NASA

Точка

13/05/2022

18:13

58.958

Големина на фонт

а а а

Најновата серија видеа од роверот „Curiosity“ од површината на Марс предизвика бурни коментари на социјалните мрежи и бројни (фантастични) теории.

На една од фотографиите, настаната на 7 мај на геолошката локација Greenheugh Pediment, јасно се гледа „премин“ во правилен облик во карпите.

Што гледаме?

„Преминот“ изгледа толку убедливо што лесно може да помислите дека гледаме во некој од „подземните тунели“ за кои теоретичарите на заговор обожаваат да дебатираат.

Бројни филмови со научно-фантастична тематика настанале врз основа на помалку мистериозни настани, а не пак вакви...

Се чека одговор од NASA

Полемиките на Редит не престануваат, а многумина веруваат дека роверот снимил најобична пукнатина во карпа, настаната по потрес.

Земјотресите не се необична појава на Марс, а последниот бил забележан на 4 мај годинава. Научниците сè уште утврдуваат каде е епицентарот и кои се последиците, потсетува „Science Alert“.

Се очекува некој од американската агенција NASA наскоро да објасни за што всушност станува збор.


„Колиба на Месечината“

Да ве потсетиме, кон крајот на 2021 година кинескиот ровер „Yuta- 2“ испратил видео од мистериозен објект на површината на Месечината, чија вест го обиколи светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ: Фото: Откриено што се крие зад „НЛО базата“ на темната страна од Месечината

Подоцна, лунарното возило помина низ локацијата и потврди дека станува збор за обична карпа.
Спонзорирани линкови

Маркетинг