Руски и турски војници повредени во експлозија во Сирија

Макфакс

14/07/2020

12:21

239

Големина на фонт

а а а

Тројца руски војници и неколку припадници на турските сили се повредени во експлозија на бомба поставена веднаш до патот во зоната на деескалација во сириската провинција Идлиб.

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се наведува дека бомбата jа поставиле сириски милитанти во близина на заедничката руско-турска патрола .

Русија по експлозијата ја повлече својата патрола назад во базата, пренесува „Ројтерс“. 

Едно руско и едно турско борбено возило се оштетени во нападот во близина на градот Арих.Спонзорирани линкови

Маркетинг