Ријана донираше 5 милиони долари за борба против коронавирусот

Кармин

25/03/2020

13:14

772

Големина на фонт

а а а

32-годишната пејачка Ријана донираше 5 милиони долари преку својата фондација “Clara Lionel” за борба против коронавирусот.

Фондацијата го носи името на нејзините баба и дедо. Ријана одлучила да поддржи неколку организации на кои им е потребна помош. 

“Одговоривме на Ковид-19 со дистрибуција на 5 милиони долари за хуманитарните организации “Direct Relief”, “Feeding America”, “International Rescue Committee”, “WHO”, “Partners In Health” и Барбадос за опремување на заедниците со заштитна опрема, медицински потрепштини и храна во повеќе региони”, објавила фондацијата која Ријана ја основаше пред 8 години.

Една од целите е поддршка и финансирање на ефикасни образовни и здравствени програми и одговори на итните состојби ширум светот.

“Никогаш не било поважно и поитно да се заштитат и припремат маргинализираните и недоволно зачувани заедници и оние кои таа пандемија најтешко ќе ги погоди”, порачала извршната директорка на фондацијата “Justine Lucas”.

Организациите им помагаат на заедниците со донација на заштитни средства и медицинска опрема, а дел од донациите ќе се искористат и за помош во развојот на вакцина против коронавирусот како и други методи во борбата против него.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk