Како да познаете дали храната која ја консумирате е здрава

Точка

21/09/2019

10:03

5.349

Големина на фонт

а а а

Многу истражувања во однос на храната се фокусираат на повеќе различни аспекти, меѓу кои баланс во составот на производот, неговата хранлива вредност, алергени и сл. Во прилог ќе ставиме акцент на важноста на квалитетот на суровините кои се користат за создавање на производите кои ги консумираме.

Сега диетите или здравиот начин на исхрана не мораме да го поврзуваме со откажување од она што ни прави задоволство. Во прилог неколку клучни информации за храната општо, како и еден одбран асортиман на производи кој се смета за висококвалитетен и прилагоден за сите потреби на консуматорот.

Зошто Абсо Зеро е здрав бар?

Во суштина, Абсо Зеро баровите се здрави, затоа што се вегански, без глутен и без лактоза. Поради тоа што се без глутен, без лактоза и вегански, може да ги јадат луѓе кои се на специјални диети, чувствителни на глутен, чувтсвителни на лактоза или вегани.


Направени се од висококвалитетни суровини.

Клучот за производ со добар квалитет, е изборот на вистинскиот производител на суровини. Додатоци за производство на компании како нас обично не се специјализирани за сè. Ова значи дека ние не го произведуваме оризовиот протеин и самиот протеин од грашок, туку го купуваме од специјализирани фабрики. Потоа состојките се мешаат според нашиот сопствен рецепт, зачинети и спакувани.

Она што просечниот потрошувач не знае е дека истата суровина (на пр. протеин од ориз или протеин од кафеав ориз) може да се набави од неколку добавувачи на суровини, но квалитетот на производот може многу да варира во зависност од тоа од каде истиот е набавен.

Ако купите протеини од зеленчук, побезбедно е да бидете сигурни дека протеинските суровини се произведуваат во ЕУ, бидејќи ЕУ има највисоки стандарди за обезбедување квалитет на храната во светот. Не постои систем на барања за заштита на потрошувачите во Азија, Северна Америка или Јужна Америка како во ЕУ. Ова не значи дека производ од друг континент можеби не е добар, но дека вие најверојатно ќе имате корист од производ произведен од производител на ЕУ. На нашето знаење, нашиот избор на протеин е од двајца најдобри производители на протеини од растително потекло: нашиот протеин од ориз од белгискиот Бенео, а протеин од грашок од Пизанеис.


Протеините се состојат од аминокиселини. Постојат илјадници аминокиселини, но има само 9 кои се неопходни.

Протеините од животинско потекло се генерално комплетни од аспект на содржината на аминокиселини, додека пак растителните протеини вообичаено немаат есенцијални аминокиселини. Со мешање на два различни извори на протеини (како ориз и грашок), можеме да ги комбинираме состојките за да постигнеме аминокиселински профил за кој се смета дека е целосен. Апликација AbsoRice Протеини со ориз 4:6 Протеини со грашок, прави профилот на аминокиселини да е комплетен. Цели протеини обезбедуваат подобра исхрана, подобар раст на мускулите и индиректно губење на маснотиите.

-Без конзерванси
-Содржи најмалку 27% вегански протеини.
- Ниско ниво на шеќер:Помалку од 5g / 100g, што значи помалку од 2g шеќер по парче. Покрај тоа, јагодата AbsoBAR ZERO е парче протеини без шеќер, со вештачки додадени засладувачи.
- Богати со растителни влакна: Доколку не практикувате често да јадете овошје и зеленчук, ова парче од вегански протеини може да биде одличен извор на растителни влакна. Бидејќи производот има голема диетска содржина на растителни влакна, има пробиотичен ефект, што значи декапомага да се врати природната цревна флора. „Враќањето на цревната флора е особено важна задача за правилно функционирање на имунолошкиот.“ 

Зошто е добро да јадете AbsoBAR ZERO?

Бидејќи AbsoBAR ви обезбедува високо квалитетен протеин и ве поддржува во развој на атлетска фигура. AbsoBAR е лесен за транспорт, така што кога немате пристап до високо протеински оброк, можете да го користите за консумирање на целата количина на протеини кои ви се потребни.

Дали страдате од чувствителност на глутен или лактоза? Дали се справувате со борба против тоа? Тогаш, треба да посветите повеќе внимание на вашето здравје од просечната личност. AbsoBAR е корисно решение и кога не сте на диета без глутен, без лактоза или млеко без протеини, но сепак сакате да му обезбедите на вашето тело точна количина на протеини. Ако ви недостасува оброк или сакате нешто поразлично, јадете AbsoBAR.


Веганско парче од протеин што ви е секогаш при рака

Ако сте веган, знаете колку е тешко да се биде веган кога сте во движење. Иако се зголемува бројот на вегански ресторани, во многу случаи тешко е да се добие добро компонирана веганска храна на секој агол. Во случај да сте во движење долго време или само грицкате по некое веганско чоколадо, но не сте имале време да организираат дневен оброк, AbsoBAR е совршено решение. Со него, можете да се осигурате дека ќе ја добиете целата количина на растителни протеини што ви се потребни секој ден.
Спонзорирани линкови

Маркетинг