СЈО денеска ќе се произнесе за предметите што ги побара ЈО

Нетпрес

12/09/2019

09:54

319

Големина на фонт

а а а

СЈО денеска треба да се произнесе за дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во кој се бара префрлање на предметите.

Во дописот, Обвинителството нагласува дека е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо.

ЈО смета дека по преземањето на предметите и евентуално донесување на Законот за јавно обвинителство ќе се одлучи кои обвинители ќе постапуваат по предметите и не е исклучена можноста и досегашните обвинители да постапуваат по предметите.Спонзорирани линкови

Маркетинг