Овие неверојатни туристички дестинации изгледаат како да се од друга планета

Точка

29/08/2019

20:49

5.004

Големина на фонт

а а а

Иако турстичките патувања во вселената се споменуваат сè почесто, и понатаму се само теорија или извесна иднина на богаташите.

Сепак, и на Земјата постојат локации кои изгледаат како да се наоѓаат на некоја друга планета и се вистинско чудо на природата, празник за очите и места достапни и за обичните туристи.

Дедвлеи, Намибија


Национален парк Кутинирпак, Канада


Бела пустина, Египет


Планини на Исланд


Депресија Данакил, Етиопија


Вади Рум, Јордан


Долна смрт, Калифорнија


Мермерни пештери, Чиле


Врата кон пеколот, Туркменистан


Црвената плажа, Кина
Спонзорирани линкови

Маркетинг