Дали го добивме најбрзиот автомобил на светот? „Porsche“ го претстави својот најсилен електричен адут

Porsche денеска го претстави најмоќниот сериски или масовно произведен автомобил што некогаш го направил. Електричниот Taycan Turbo GT со 1.093 коњски сили, кој доаѓа на пазарот ова лето, веќе постави два рекорди за брзина на тркачката патека за електричен автомобил.