„Веројатно е предоцна“: Се вклучуваат аларми во Њујорк, Шангај, Лондон... за првпат се појавија непобитни докази – „Тоа е колосална маса“

Точка

12/06/2024

21:35

46.012

Големина на фонт

а а а

Ниту еден дел од островската држава Кирибати не се издига повеќе од два метри над Тихиот Океан. Два атоли веќе исчезнаа под брановите и научниците предвидуваат дека областа би можела да биде ненаселена во следните неколку децении, раселувајќи стотици илјади луѓе, започнува вознемирувачката статија во британскиот Телеграф.

Ова е сликата низ целиот свет, од Венеција, Холандија, Малдивите и Лондон, а светот со години постепено се соочува со таа слика.

Но, најновите информации се навистина шокантни. За првпат се појавија непобитни докази дека топлата морска вода продира под колосалниот глечер Твејтс, кој е со големина на Флорида и содржи доволно вода за да го подигне нивото на светскиот океан за 65 центиметри.


„Загрижувачки е што ја потценуваме брзината со која глечерот се менува, што е разорно за крајбрежните заедници ширум светот“, вели д-р Кристин Дау, професорка на Факултетот за животна средина на Универзитетот во Ватерло и коавтор на студијата. Твејтс е најнестабилното место на Антарктикот – ги пренесува нејзините зборови британскиот Телеграф.


На крајбрежните градови им се заканува катастрофа

Како што климатските промени ги подигнуваат глобалните температури сè повеќе и повеќе, глечерите и ледените плочи во планинските региони и поларните ледени капи се топат. Мразот што еродира тече директно во светските океани, зголемувајќи го нивото на морето.


Секое нагло зголемување може да биде катастрофално за крајбрежните градови, како Лондон, Њујорк и Шангај, пишуваат Британците.

Твејтс, кој е широк околу 120 километри и длабок околу 1,2 километри, полека се топи со децении. Но, сега тим од меѓународни истражувачи откри докази за „засилено топење“.Спонзорирани линкови

Маркетинг