Овие три намирници целосно ги прочистуваат белите дробови и ќе дишете како никогаш досега: Дефинитивно се препорачуваат за пушачи и поранешни пушачи

Точка

08/06/2024

13:04

11.935

Големина на фонт

а а а

Истражувањата покажале дека консумирањето на одредени видови храна и пијалаци може да му помогне на телото во елиминација на штетните материи.

Секој во своето мени треба да ги вклучи овие три популарни зачини кои ги чистат белите дробови на пушачите, како ретко што.

Лук


Лукот е познат по многуте лековити и антибактериски својства. Често се нарекува природен антибиотик и средство за чистење на респираторниот тракт. Исто така, поседува антиканцерогени и антиинфламаторни својства и делува против габи и одредени вируси.

Лукот содржи алицин, кој ги уништува инфекциите на респираторниот тракт. Бројни студии покажале дека е ефикасен во чистењето на белите дробови кај пушачи и поранешни пушачи. Освен што дава ароматичен вкус на многу јадења, најефикасен е кога се јаде сиров.

Меѓутоа, луѓето со проблеми со желудникот и дигестивниот систем би требало да избегнуваат големи количини лук.

Ѓумбир

Ѓумбирот, како и лукот, познат е по своите лековити својства и ефикасност во борбата против бактериите и вирусите. Го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето, ја намалува надуеноста, го ублажува воспалението и помага во отстранувањето на токсините од белите дробови и телото, поради што се препорачува на поранешните пушачи.

Овој корен со лимонска арома потекнува од Југоисточна Азија.


Најчесто се користи за подготовка на чаеви или се додава во здрави пијалаци, но може да се користи и како зачин за солени и слатки јадења.

Ѓумбирот не се препорачува да се консумира повеќе од два сантиметри дневно. Најдобро е да се консултирате со лекар или нутриционист за количината која треба да ја внесете.

Куркума

Вклучете куркума во вашата исхрана – свежа или во прав. Некои истражувања сугерираат дека куркумата помага во чистењето на белите дробови од штетни материи како резултат на пушење или живеење во загадена средина. Исто така, спречува болести на респираторниот систем.


Куркумата традиционално се користи за кари и други индиски јадења, подготовка на златно млеко и разни здрави сокови. За да уживате во антивоспалителните придобивки на куркумата, измешајте ја со малку црн бибер.

 Спонзорирани линкови

Маркетинг