Оваа скриена здравствена состојба може да ве прави уморни, дебели и депресивни

Точка

20/04/2024

21:09

11.808

Големина на фонт

а а а

Многу луѓе имаат проблеми со тироидната жлезда за кои се потребни години за да се откријат.

Околу едно од десет лица имаат неактивна тироидна жлезда, што може да доведе до смртоносен срцев удар, открија истражувачите од Универзитетот во Абердин.

Сепак, повеќето пациенти со проблеми со тироидната жлезда остануваат недијагностицирани четири до пет години, а дотогаш забележуваат дека нивниот замор, зголемување на телесната тежина и симптомите на менталното здравје се влошуваат.


Д-р Авинаш Хари Нарајанан, од Медицинската лабораторија во Лондон, вели: „До 10 отсто од луѓето веројатно страдаат од неактивна тироидна жлезда. Студијата покажува дека може да поминат четири до пет години за на луѓето да им се дијагностицира оваа потенцијално смртоносна состојба“.

Посебно загрижува фактот што 25 отсто од луѓето на возраст над 65 години покажуваат тироидитис - отекување на тироидната жлезда што може да доведе до невообичаено високи или ниски нивоа на тироидните хормони во крвта - што ја нагласува ранливоста кај постарите луѓе.


Недоволно активна тироидна жлезда - медицински позната како хипотироидизам - е кога вашата тироидна жлезда не произведува доволно хормони.

Главните симптоми се замор, зголемување на телесната тежина и чувство на депресија. Други знаци вклучуваат сува кожа, проретчена коса, нетолеранција на ладно, обилни менструални циклуси, намалена плодност, губење на меморијата и слаба концентрација.Спонзорирани линкови

Маркетинг