Абазовиќ: Шверцот на цигари е поврзан со убиството на Душко Јовановиќ

Нетпрес

19/08/2022

19:48

4.090

Големина на фонт

а а а

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ денеска во парламентот, одговарајќи на иницијативата за недоверба на неговата влада, изјави дека приказната за шверцот на цигари во Црна Гора има врска со убиството на уредникот на весникот „Дан“, Душко Јовановиќ.

„Луѓето кои можат да се поврзат со тоа сè уште „ведрат“ и „наоблачуваат“ овде. Решението за тоа убиство би било главен двигател на политичките промени во Црна Гора. А убиството на (уредникот на хрватскиот неделник „Национал“ Иво) Пуканиќ има врска со шверцот со цигари“, рече Абазовиќ.

Абазовиќ рече дека има „луѓе кои по 30 август (2020) повеќе не можеа да се поврзат со државниот систем“.

„Тие постојано сакаат да прават нешто, да предизвикуваат верска и национална омраза. Овие луѓе создаваат атмосфера „дека шиптарите нема да одлучуваат наместо нас за нашата земја“. Тоа е наратив, се притисна копчето за сите да ја насочат војската кон мене и кон владата“, рече премиерот и посочи дека никогаш не отишол да ја моли СПЦ за поддршка.

Тој изјави дека би го потпишал Темелниот договор со СПЦ и да знаел дека никој нема да гласа за него.

„Немам никакви политички калкулации, логично е мојата партија да не е претендент за тој електорат. Тоа би го направил затоа што мислам дека се работи за правата и иднината на Црна Гора. Тоа ништо не предизвика, ниту ќе предизвика нешто“.

Зборувајќи за политичките извршители на дестабилизацијата на Црна Гора, Абазовиќ рече дека тоа се Рашко Коњевиќ (СДП) и Пеѓа Бошковиќ (ДПС).

„Политичките спроведувачи се на тоа. Го прашувам колегата Бошковиќ дали бил на состанокот во Бандиќи по 30 август со тимот што го споменав? Дали дел од тој разговор беше да не се признаат резултатите, туку да се започне хаос по улиците на Црна Гора? Целосно го разоткрив тој октопод и тешко може да се врати, дури и ако формирате влада во која ќе имате влијание и свои луѓе“, рече Абазовиќ.Спонзорирани линкови

Маркетинг