Мистериозно откритие на дното на Атлантикот: Научниците пронашле совршено израмнети дупки на дното на океанот, не знаат како настанале

Точка

27/07/2022

13:33

23.243

Големина на фонт

а а а

Научниците откриле некои необјасниви, мистериозни дупки во морското дно на 2,7 километри под површината на Атлантскиот океан – и ги замолиле корисниците не Фејсбук да им помогнат да ги идентификуваат дупките кои формираат права линија.

Научниците се дел од тимот „NOA“ кој ги истражува океаните и ги мапира со помош на возила со кои се управува на далечина, со цел подобро разбирање на подрачјата околу Средноатлантскиот гребен, Азорската висорамнина и Чарли-Гибсовата зона.

„Која е вашата хипотеза“, прашале корисниците во врска со дупките пронајдени во близина на Средноатлантскиот гребен.

Повеќе десетина корисници на Фејсбук коментирале и понудиле низа различни теории, од тоа дека некој зема мостри од дното, до слатководни извори, преку ракови, корали, пропаѓање на седименти и пештерски отвори, па се до вонземјани.

Okay Facebookers, time to get out those scientist hats!


On Saturday's #Okeanos dive, we observed several of these...

Posted by NOAA Ocean Exploration on Monday, 25 July 2022

Средноатлантскиот гребен се простира од северот до југот на Атлантскиот океан и се протега на 10.000 милји, што го прави најдолг планински венец на светот и еден од најимпресивните геолошки карактеристики на Земјата.

Бидејќи поголем дел се наоѓа во вода, во главно е неистражен.

Тоа исто така е место на чести земјотреси и дом на привлечни хидротермални отвори кои може да се формираат таму каде што магмата дава топлина додека се крева до морското дно.
Спонзорирани линкови

Маркетинг