Салата со макарони која е идеална за летните денови: Заситува, освежува и е лесна за подготовка

Кармин

23/06/2022

14:49

7.680

Големина на фонт

а а а

Оваа салата со маракони освен што освежува, брзо се подготвува и заситува.

Макароните за кои не е потребно повеќе од 10 минути за да се сварат, се единствената намирница за која на кратко ќе мора да го вклучите шпоретот - сè останато подразбира сецкање, а потоа и уживање во оброкот.

Потребни состојки:

- 250 гр. макарони
- 180 гр. кисела павлака
- 100 гр. мајонез
- 1 свежа зелена пиперка
- 100 гр. пилешки гради
- 10 парчиња зелени маслинки
- 50 гр. пченка од конзерва
- сол и црн бибер


Начин на подготовка:

Исечкајте ги пиперката и пилешките гради на ситни коцки. Исечкајте ги маслинките на половина, а потоа секое парче на три дела. Ставете сè во една чинија, па додајте ја павлаката, мајонезот и пченката и измешајте.

Макароните сварете ги во солена вода. Процедете ги и измијте ги под студена вода, па додајте ги во останатите состојки. Додајте сол, црн бибер и останати зачини по вкус и оставете салатата да се излади пред да ја ставите во фрижидер.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk