За помалку од 100 денари - го успорува стареењето и хидрира: Домашна крема со која жените се опседнати

Кармин

25/05/2022

15:57

6.764

Големина на фонт

а а а

Подготовката на оваа крема е едноставна, а ефектот е многу силен.

Вазелинот е една од најпопуларните состојки во козметичката индустрија, а тоа не е без причина. Вазелинот обезбедува длабока хидратација на кожата и е идеален за сува кожа.

Познат е по тоа што ја „заклучува“ влагата во внатрешноста на кожата и го спречува нејзиното губење, ги штити повредите од нови иритации и создава силна заштитна бариера.

Се користи на безброј начини, а еден од најпопуларните во последно време е подготовката на домашна крема на база на вазелин, која поради тоа што ја зачувува хидратацијата на кожата, го успорува појавувањето на првите знаци на стареење. Имајте на ум дека вазелинот не ги брише брчките и тесните пори, туку само обезбедува хидратација на кожата, што е главен предуслов за младешки изглед.

Сепак, важно е да знаете дека не секој може секогаш да го користи! Бидејќи вазелинот ја „заклучува“ кожата, не треба да се нанесува директно на сува кожа, бидејќи на тој начин само ќе се зачува нејзината сувост. Затоа, вазелин и слични оклузивни препарати треба да ги нанесувате само доколку претходно сте нанеле производ кој обезбедува хидратација.

Домашна крема за лице со вазелин

Состојки:

- две лажици вазелин

- една супена лажица маслиново масло

- една лажица мед

- една изматена жолчка


Подготовка:

Растопете вазелин на тивок оган, но не премногу. Додека е млак додадете ги маслото, медот и жолчката, со постојано мешање.

Кога ќе добиете компактна смеса, истурете ја во кутија за крем, а кога целосно ќе се олади ставете ја во фрижидер. Задолжително чувајте го во фрижидер бидејќи јајцето лесно се расипува.

Употреба:

Нанесете на исчистена кожа навечер, оставете половина час, а потоа отстранете го вишокот со влажен памук.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk