Рецепт за брз појадок: Меки кифлички готови за 15 минути

Кармин

21/01/2022

11:46

10.279

Големина на фонт

а а а

Меките кифлички можат да бидат совршена идеја за вкусен појадок. Лесно се подготвуваат и не бараат значителни кулинарски вештини.

Иако инаку подготвувањето на тестото може да одзема многу време и е мачно, рецептот за брзи кифлички вклучува минимален број состојки, но и време, а вашиот појадок ќе биде готов за само неколку минути.

Исто така, потребни се 15 минути за печење, поради што можете да уживате во вкусен појадок со минимален труд.


Состојки:

- 500 гр меко брашно;

- 1 прашок за пециво;

- 1 лажичка сол;

- 10 мл масло;

- павлака;

- кесичка сув квасец (+ 20 мл топло млеко).


Подготовка:

Кесичката со квасец промешајте ја во 20 мл топло млеко и оставете да отстои неколку минути.

Измешајте ги состојките и замесете тесто, па развлечете го во круг. Исечете го на триаголници, а потоа виткајте во форма на кифлички. Пред печење премачкајте ги со изматено јајце.

Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени и печете ги кифличките 15 минути. Јадете со прилог по ваш избор.

На здравје!


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk