Исфрлете ги овие 4 намирници од исхраната до лето - загарантирано ќе ослабнете и ќе ја доведете вашата фигура до совршенство

Кармин

10/05/2021

09:02

3.989

Големина на фонт

а а а

Правилната исхрана е клучна за слабеење. Храната којашто ја консумирате може да има пресудно влијание на вашата телесна тежина

Правилната исхрана е и повеќе од важна за губење на килограмите или пак одржувањето на добрата линија, поради тоа доколку сакате да ослабнете избегнувајте ги овие четири намирници до летото и гарантирано ќе ослабнете неколку килограми.

1. Газирани пијалаци


Тие се најголемиот извор на празните калории. Го полнат телото со голема количина калории, а немаат никаква хранлива вредност. Поголеми се шансите да се здебелите доколку редовно пиете газирани пијалаци.

2. Алкохол


Доколку сакате да ослабнете, мора да престанете да пиете алкохол. Поради алкохолот внесувате дополнителни калории во телото, а тој исто така ве поттикнува да јадете повеќе, но исто така го успорува и метаболизмот.

3. Трансмасти


Тие се наоѓаат во пржените и преработени намирници. Трансмастите го поттикнуваат дебелеењето, но исто така предизвикуваат и складирање на масти во другите делови од телото, а особено во пределот на стомакот.

4. Рафинирани житарки


Тука се вклучуваат и брашното, белиот леб, белиот ориз, белите тестенини и нивните деривати. Во моментот на процесот на обработка овие намирници ги губат своите растителни влакна и хранливи материи, а остануваат само шеќерот и скробот коишто се претвораат во маснотии и доведуваат до дебелеење. 


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk