Јаболки полни со ореви: Неодоливо слатко задоволство кое се подготвува за само неколку минути

Кармин

24/09/2020

14:55

1.424

Големина на фонт

а а а

Брзиот начин на живот некогаш сам по себе бара да знаеме да зготвиме нешто набрзина.

Но, иако брзите рецепти знаат и да не бидат најдоброто решение за одлична храна, овој вкусен десерт е токму она што ви е потребно кога сакате да вкусите нешто што ќе ви ги држи будни сетилата за вкус до следното консумирање.

Состојки:

- 4 јаболки
- 1/2 лимон
- 4 лажици путер, омекнат на собна температура
- 5 лажици овошно мусли
- 2 лажици мед
- 1/4 шолја исецкани ореви
- малку суво грозје
- сладолед од ванила (по желба) 


Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 Целзиусови степени. Измијте ги јаболките, пресечете им ги врвовите и издлабете ја средината каде што се семките. Бидете внимателни јаболките да не ви останат цели.

Потоа јаболките испрскајте ги со сок од лимон. Во сад измешајте ги путерот, муслите, медот и оревите. Наполнете ги јаболките до врв. Загрејте ги во плех, ставете ги во загреана релна и печете околу 20 минути додека не омекнат.

Кога ќе се испечат, извадете ги од рерна и оставете ги малку да се изладат. Печените јаболки може да ги послужите со сладолед од ванила или прелив од чоколадо.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk