Овие намирници ја обновуваат кожата – со нивното редовно консумирање ќе го задржите младешкиот изглед

Кармин

04/08/2020

10:43

1.656

Големина на фонт

а а а

Одредени намирници се богати со витамини, минерали, антиоксиданси, амино киселини, ензими и останати нутриенти кои се клучни за доброто здравје.

Овие намирници содржат повеќе нутриенти по калории и помал број (или воопшто) штетни состојки. Кога станува збор за вашата кожа, ова се намирниците кои треба што почесто да ги консумирате: 

Брокула

Оваа многу здрава намирница е една од најбогатите намирници на светот – брокулата содржи протеини, калциум кој е важен за здравјето на коските, влакна, витамини А, Ц и К, фитоестрогени и материи кои ги обновуваат оштетувањата на мускулните ткива и органите, настанати од стареењето.


Боровница

Овие мали бобинки се вистинска “бомба” на антиоксиданси кои би можеле да го забават ефектот на стареење. Исто така, тие се богати и со состојки кои би можеле да ги ублажат воспалителните процеси.

Лосос

Лососот е еден од најбогатите извори на омега-3 масни киселини кои помагаат во намалување на холестеролот, ги намалуваат воспаленијата, го намалуваат ризикот од мозочен удар и го спречуваат ризикот од срцев удар. Лососот е исто така богат со протеини, тој е добар извор на железо и не содржи голема количина на жива.


Бадеми

Бадемите се богати со влакна, фитохемикалии и аргинин за кој се смета за претходник на човечкиот хормон за раст.

Спанаќ

Спанаќот е одличен извор на состојки кои го зајакнуваат вашиот имунолошки систем и се борат против слободните радикали.


Сладок компир

Слаткиот компир содржи огромна количина на витамин А кој е одличен за вашата кожа и очи, како и моќни антиоксиданси и калиум.


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk