Подгответе се за вториот бран на коронавирус – овие совети од руските доктори се клучни за борбата против вирусот

Точка

13/07/2020

12:06

6.579

Големина на фонт

а а а

Светот веќе се подготвува за големото ''враќање'' на коронавирусот наесен и тоа не сам, туку со многубројни ''пријатели'' - мали сипаници, грип и други инфекции.

Секоја сезона нè напаѓаат до 200 различни видови вируси, но доминираат еден или пак два најопасни.

Докторите советуваат: искористете го ова време да го зајакнете вашиот имунитет. Тогаш шансите да бидете загрозени поради некаква инфекција се многу мали.

Ова се советите од руските доктори:

- Свежиот воздух го зајакнува имунитетот, а сонцето создава ''залихи'' во организмот - витаминот Д кој што помага во одбрана од инфекции.

- Возење велосипед, трчање, прошетки во природа, било каква физичка активност ќе допринесат за вашето здравје.

- Доколку се храните нездраво, сами ја отворате вратата за многу болести. Анализирајте го вашето мени: дали храната која што ја внесувате е разновидна, свежа, полна со витамини и минерали?


- Доколку имате некаква хронична болест, тогаш немојте никогаш да ја занемарувате.

- Престанете да пушите цигари.

- Насмевката го продолжува животот. Стресот негативно влијае на одбранбениот систем на организмот.

- Задржете ги добрите навики: мијте ги рацете, носете заштитна маска...Спонзорирани линкови

Маркетинг