Нападната екипата на „Ал Џезира“ во Белград: „Што снимаш ти, мајмуне?

Макфакс

11/07/2020

13:18

1.253

Големина на фонт

а а а

Меѓу 19 повредени во синоќешните протести во Белград има и новинари и сниматели, а меѓу нападнатите е и екипата на балканската „Ал Џезира“.

Непознат маж и се приближи на новинарската екипа говорејќи „Бегајте со таа камера“, а друг дрско праша „Што снимаш ти мајмуне?“, по што го нападна снимателот.

Ал Џезира објави дека на демонстрациите се нападнати репортерката Наталија Лучиќ и снимателот Тарек Ани.

На среќа тие поминале без повреди, но новната опрема е уништена.Спонзорирани линкови

Маркетинг