Зад наивните реченици се крие плач на тинејџерите? Еве како корисниците на ТикТок предупредуваат дека се во депресија

Точка

04/07/2020

15:21

6.261

Големина на фонт

а а а

Корисниците на ТикТок користат тајни кодови во своите видео записи и постови за да соопштат дека се борат со депресија и веројатно размислуваат за самоубиство.

Наизглед невините постови како "Вечерва го открив мојот омилен рецепт за паста и истовремено ги потрошив шампонот и регенераторот" често се сметаат како повик за помош кога тинејџерите и младите ги објавуваат на социјалните мрежи. 

Еден корисник на "Reddit" верува дека фразите се изведени од песната на Хана Дејнс "Не се убивај денеска", која ги наведува причините поради кои лицето кое сака да се самоубие избрало да остане живо.

И затоа немојте да се убивате додека истовремено не ги потрошите шампонот и регенераторот, гласи еден стих, додека друг вели: "Не се убивајте себеси додека не го кажете својот омилен рецепт за паста на некого".

Корисниците на ТикТок кои имаат очајничка потреба за поддршка да објавуваат варијации на кодови во своите натписи и хаштагови, ги поттикнуваат останатите да се пријават во одделот за коментари за да споделуваат љубезни зборови и да ги кажат своите причини за одлуката во живо.

Иако некои постапки всушност се однесуваат само на тестенини или шампон, лесно е да се види кои записи имаат потемно значење. На посериозни клипови често се наоѓаат снимки од ТикТок корисници кои бараат работа и слушаат тажна музика.

Една млада жена споделила видео снимка од себе како гледа во камера, и напишала: "И го кажав на мајка ми омилениот рецепт за тестенини и ми го подготви за вечера".

Видеото е прегледано 14,8 милиони пати и доби повеќе од 61.000 коментар, од кои многумина биле охрабрувачки.

"Твојата мајка ти ги направила тестенините бидејќи си и кажала дека ти се омилени. Остани, не само за себе, туку и за неа. Го имаш ова", и напишала една жена.

Овој оддел за коментари е мојата нова терапија. Ви благодарам, напишал друг.
Спонзорирани линкови

Маркетинг