Рецепт за супа кој помага во зајакнување на вашиот имунитет – баш ќе ви годи

Кармин

17/03/2020

18:42

2.500

Големина на фонт

а а а

Оваа супа би можела да ви помогне во оддржување на вашиот имун систем во текот на пандемијата коронавирус.

За да се заштита од коронавирусот многу од луѓето истражуваат начини за зајакнување на нивниот имунолошки систем.

Националната здравствена служба препорачува да “јадеме што повеќе овошје и зеленчук“ за да останеме здрави.

Освен тоа, подготовката на топлите јадења и напитоци може да биде одличен извор на витамини и минерали кои што се неопходни за јак одбранбен систем на организмот.

Славниот готвач Џон Торд открива рецепт за супа со зеленчук која може да ви биде од корист, особено додека трае пандемијата на коронавирусот.


Подготовка:

Основата е лук – измешајте, кромид, праз и лук. Додадете малку целер, исечкан на ситни парчиња, а потоа ставете малку путер.

Откако сето тоа ќе омекне, време е да додадете вода и да го варите сето тоа околу 15-20 минути. Кога зеленчукот ќе добие проѕирна боја додадете спанаќ или пак некој друг зеленчук по ваш избор.

Треба да готвите на помала температура за зеленчукот да не ги изгуби витамините кои што ги содржи во себе.Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk