„Сите ми велат, носи го тоа на Балканот“: Германците се ослободуваат од 350.000 нови дизел автомобили

Супермен

03/12/2019

22:01

10.814

Големина на фонт

а а а

По скандалот со Фолксваген во кој беше откриено дека компанијата лажела со емисијата на јаглерод-диоксид на повеќе од 11 милоони дизел автомобили, сè повеќе европски градови воведуваат ограничување или забрана за дизел возила што во неповолни ситуации се ставаат на препродажба користени автомобили, пренесуваат од “Дојче Веле“.

„До неодамна продавањето на дизел автомобилите ми одеше супер, а сега не можам “да се ослободам од нив“ поради забрана. Еве, “Passat“ дизел, нов автомобил кој инаку чини 28 илјади евра, денес не можам да го продадам ниту за 21 илјада евра“ - вели Акјгин Хасан, сопственик на продавница за поволни автомобили во Германија.


Според податоците на германското друштво за автомобили, дизел автомобилите кои се стари три години со 45 поминати километри, ја изгубиле својата половна вредност, а во “рацете“ на германските трговци останале 350.000 такви автомобили со вкупна вредност од пет милијарди евра кои “не можат да ги најдат своите купувачи“.


Германците помалку купуваат дизел автомобили поради забраната, односно ограничувањето наречено еколошка зона кога во последните 50 години воведена е во 50-на германски градови.

„Сите ми велат - носи ги автомобилите на Балканот, носи ги таму. Автомобилот има поминато километража од 300.000, а може уште толку“ - раскажал некој трговец.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk