“Очајната домаќинка“ оди во затвор!? - поради направеното злодело актерката би требало да помине осум години во затвор

Кармин

09/10/2019

09:50

2.174

Големина на фонт

а а а

Актерката Фелисити Хофман коај во сериајта „Очајни домаќинки“ ја толкуваше улогата на Линет Скаво, обвинета е на 12-ти март 2019-та година од страна на ФБИ поради тоа што својата позиција и парите ги искористила за на своето дете да му овозможи “лесен“ упис на факултет.

Фелисити Хофман издвоила повеќе од 2 милиони долари за упис на своето дете, а таа не е единствената. Наместо осум години затвор колку што следува по закон, Фелисити осудена е на 14 денови затвор и според одлуката на судот потребно е да уплати 15.000 доалри во хуманитарни цели.

Во периодот од 2011-та до 2018-та година околу 33 родители биле осудени за потплаќање на организациите за факултетска малверзација за да ги запишат своите деца без оглед на лошите резултати на приемните испити.


Откако Фелисити била осудена, американската јавност не може да го прифати тоа, а целиот случај го нарекуваат “бела привилегија“. Станува збор за фраза со кој се етиктираат јавните личности затоа што се во можност да го прекршат законот и да поминат со минимални последици.


Дури и актерот Фелиситин од серијата „Рикардо Чавира“ ја осудил целата драма со поранешната пријателка и ја нарекол “бело привилегирана“.

„Ова е прекршок кој е вреден за осум години затвор така да знам знам за што зборувам. Одговорност и почит не значи ништо за ваквите луѓе“ - напишал Рикардо на Твитер и ја споделил статијата со конечната пресуда за Фелисити Хофман.

##https://twitter.com/RicardoAChavira/status/1172704584495767552##

Од друга страна пак, актерката Ева Лонгорија ја поддржала Фелисити Хофман непосредно пред судењето. 


Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk