Актерот отворено за борбата со депресијата: “Не сакам да ја кријам вистината за да ги задоволам другите или да имам економски бенефит”

Супермен

22/08/2019

11:29

2.016

Големина на фонт

а а а

Актерот Колтон Хејнс отворено пишува за своето ментално здравје на Инстаграм и истакнал дека долго, оваа социјална мрежа била одраз на она што е тој.

Колтон објавил фотографија од болнички кревет на која е далеку од “совршениот актер” како што го доживувале другите. Тоа е нешто што ретко може да се очекува од една холивудска ѕвезда. 

“Не сакам мојата оставина да биде дали изгледам добро или не на Инстаграм. Не сакам да ја кријам вистината за да ги задоволам другите или да имам економски бенефит. Имам многу поважни работи кои сакам да ги кажам”, напишал тој.

View this post on Instagram

Throwback. I don’t want worrying about if I look hot or not on Instagram to be my legacy. I don’t want to skirt around the truth to please other people or to gain economic success. I have far more important things to say than what magazine I just shot for or what tv show I’m a part of (Although I’m very thankful I still get to do what I love). I no longer want to project a curated life. I get immense joy when someone comes up to me & says that my willingness to open up about depression, anxiety, alcoholism, & addiction has helped them in some way. I’ve struggled the past year with trying to find my voice and where I fit in & that has been the most beautiful struggle I’ve ever had to go through. Worrying about what time to post on social media so I can maximize my likes or being mad at myself that I don’t look the same way I did when I was addicted to pills is a complete waste of why I was put on this earth. I’m posting these photos to let y’all in on my truth. I’m so grateful to be where I am now ( a year after these photos were taken) but man these times were dark. I’m a human being with flaws just like you. If ur in the middle of the dark times...I promise you it doesn’t have to last forever. Love y’all ❤️

A post shared by Colton Haynes (@coltonlhaynes) on

Истакнал и дека многу му годи кога некој ќе му пријде и ќе му се заблагодари што неговата отвореност кон депресијата придонела и тој да побара помош, пишува “Men’s Health”. Притисокот да изгледа совршено на социјалните мрежи го зел својот “данок” кога станува збор за здравјето на Хејнс.

“Претходната година се мачев да го пронајдам мојот глас и тоа беше најдобрата борба во мојот живот. Тогаш се грижев што да објавам за да добијам што повеќе лајкови”, додал тој.

За жал, Колтон не е сам – повеќе од една третина од мажите на возраст од 18 до 34 години чувствуваат огромен притисок да изгледаат добро на социјалните мрежи, а еден од 20 бил мета на негативни коментари на интернет. Еден маж од четврорица не е задоволен од својот изглед.

За Колтон, болничките фотографии се потсетник колку треба да го цени животот.

“Ги објавив овие фотографии за да ве запознаам со мојата вистина. Ако сте во мрачен период, ветувам дека тоа нема да трае засекогаш”, заклучил Хејнс.


Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk