Зачинот кој се смета за најсилен антибиотик и најдобра превенција за појавата на карцином

Точка

24/06/2019

14:45

2.733

Големина на фонт

а а а

Ова е една од најпознатите билки од Медитеранот и централна Азија со многу лековити својства.

Ориганото е лековита билка која се употребува со векови, било како зачин било како лек. Се смета и за најголемиот природен антибиотик.

Ориганото како зачин не можете да го избегнете во поголемиот број од рецептите, како на пример месо, риба и салати.

Меѓутоа маслото од оригано и неговите состојки можат да помогнат во превенција на развојот на многу бактерии и габи, воглавно оние кои предизвикуваат грип.


Иако маслото од оригано речиси насекаде може да се најде, треба да внимавате да не го користите подолго од три недели затоа што баш како и антибиотиците тоа може да предизвика вагинални или орални инфекции.

Го лечи ракот на простатата?

Истражувачите докажаа дека една состојка од ориганото може потенцијално да се користи во терапијата за ракот на простатата. Истражувањата продолжуваат за оваа состојка што побрзо да се примени во процесите на лечење.
Спонзорирани линкови

Маркетинг