Османи: Северна Македонија е новата европска реалност на Балканот

Макфакс

26/02/2019

17:23

461

Големина на фонт

а а а

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, беше домаќин на делегација на Република Франција предводена од министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи на Република Франција, Натали Лоазо, која е во работна посета на земјава.

Вицепремиерот Османи изрази лична благодарност до министерката Лоазо за заложбите и искрената поддршка од страна на Франција за нашите европски интеграции која беше посочена на денешните средби, и ја оцени посетата како историска за земјава со оглед на тајмингот – кога Северна Македонија се движи кон почеток на пристапните преговори со ЕУ.

„Безбедна, стабилна и силна Европа, со силни и ефикасни институции на Европската Унија, претставуваат приоритети за кои несомнено постои заемен интерес меѓу Република Северна Македонија и Република Франција“, истакна Османи, притоа додавајќи дека европската интеграција на земјите од Западен Балкан дополнително ќе придонесе за стабилен, безбеден и интегриран Балкан кој ќе претставува долгорочен фактор за стабилност на целиот континент, но и силен заштитник на вредностите и напредокот на Европската Унија.

На средбата помеѓу Османи и Лоазо беа отворени и темите за напредокот на Република Северна Македонија од повеќе аспекти, преку храбрите политички подвизи, како што се договорот за добрососедство со Бугарија и договорот од Преспа со Грција, но и преку засилениот реформски моментум, во насока на приближување до европските правила, стандарди и вредности, како успешна приказна на Балканот, чиј пример претставува мотивација за напредок во евро-атлантските интеграции, кој би можеле да го следат останатите земји во регионот.Спонзорирани линкови

Маркетинг